חדשות

תפיסות לגבי טיפול קלאצית ברזל בחולי תלסמיה וההיענות לטיפול (Health and Quality of Life Outcomes)

14/03/2013

מאת מערכת אי-מד

בטיפול במחלת התלסמיה, מחלת דם תורשתית, נדרשים המטופלים לקבל עירויי דם תכופים ובשל כך גם טיפולי קלאציית ברזל (iron chelation therapy) יומיומיים. במטופלים הללו ישנה חשיבות גדולה בהבנת נקודת המבט על הטיפול והתרופה כדי להגדיל את ההיענות לטיפול באופן מקסימלי: נראה שהבנה טובה יותר של תופעות הלוואי וסבילות הטיפולים על ידי החולים תסייע להפחית את נטל הברזל בגופם.

באמצעות Beliefs in Medicine Questionnaire, או BMQ, החוקרים העריכו את האמונות והתפיסות של חולי התלסמיה החיים בצפון אמריקה ובלונדון בעוקבת תלסמיה ארוכת טווח, חלק מרשת המחקר הקליני של תלסמיה (TCRN). ההיענות והדבקות בטיפולי הקלאציה הוערכו באמצעות דיווחי המטופלים על המינונים שניטלו מתוך אלה שנרשמו בארבעת השבועות שקדמו לשאלון.

מבין 371 מטופלים שגילם הממוצע 24, 93% קיבלו עירויי דם ו-92% קיבלו טיפולי קלאציה (  26%   באמצעות deferoxamine , DFO - עירוי תת עורי איטי באמצעות משאבה ניידת ,  63% בטיפול דרך הפה, ו-, 11% בשילוב בין השניים).  96% מהמטופלים התייחסו לעירויי דם כצורך, כמו גם 92% לטיפולי הקלאציה ב-DFO, ו-89% לקלאציה בטיפול דרך הפה. המטופלים חששו פחות מקלאציה בטיפול דרך הפה מאשר בזו באמצעות DFO, ותחושות הצורך או החשש היו בעלות מתאם שלילי לתפיסה לגבי רגישות ל-DFO ולתופעות הלוואי של הקלאציה האוראלית. רמות גבוהות של ברזל פריטין, המצביעות באופן פוטנציאלי על היענות נמוכה לטיפולי הקלאציה, נמצאו ב-41% מהמטופלים שדיווחו על צורך נמוך בקלאציה אוראלית, לעומת 24% באלו שדיווחו על צורך גבוה. חששות לגבי הטיפול נקשרו באיכות חיים טובה פחות וביותר תסמינים של חרדה ודיכאון.

החוקרים מסכמים כי למרות שהטיפול הנדרש בחולי תלסמיה הוא מורכב, המטופלים נוטים להתייחס באופן חיובי לטיפולים, נראה שיותר מאשר באוכלוסיות חולים אחרות. החולים עשויים להפיק תועלת מהסברים ומידע לגבי הסבילות של טיפולי הקלאציה ולגבי אסטרטגיות להתמודדות יעילה עם תופעות הלוואי, מה שעשוי להועיל להפחתת נטל הברזל בגופם.

לתקציר המחקר

Health and Quality of Life Outcomes. 2012;10(148) 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני