חדשות

השימוש בקנאביס מכפיל את הסיכון לתאונות דרכים חמורות (BMJ)

11/02/2012

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ממטה-אנליזה חדשה עולה כי השימוש בקנאביס במהלך שלוש שעות לפני נהיגה מביא לעליה של כמעט כפליים בסיכון לתאונות דרכים חמורות, עם פציעה חמורה או תמותה, בהשוואה למקרים בהם לא נוהגים תחת ההשפעה של סמים או אלכוהול.

 

בסקירה הסיסטמית של מחקרים תצפיתיים בחנו החוקרים לראשונה את הסיכון לתאונות דרכים לאחר קנאביס.

 

החוקרים כותבים כי מחקרים קודמים לא הצליחו להבחין בין ההשפעות של אלכוהול וחומרים אחרים ובין ההשפעות של שימוש בקנאביס, ולא הושגה הסכמה בנושא. לאור זאת, הם ביקשו לערוך סקירה עדכנית של הנתונים במטרה לבחון את העדויות באשר לשימוש בקנאביס והסיכון לתאונות.

 

במטרה לקבוע אם שימוש בקנאביס בקרב נהגים מביא לעליה בסיכון לתאונות דרכים, החוקרים ערכו מטה-אנליזה של מחקרים אפידמיולוגים תצפיתיים של תאונות דרכים שכללו קבוצת ביקורת הולמת, ומחקרים שמדדו את השימוש בקנאביס בנהגים במסגרת בדיקות רעלנים או דיווח-עצמי. הסקירה לא כללה מחקרים ניסיוניים או סימולאטורים.

 

בסיכומו של דבר נכללו בסקירה 9 מחקרים וקרוב ל-50,000 משתתפים. כל תאונות הדרכים במחקר היו בכבישים ציבוריים וכללו רכב נע אחד, או יותר, כולל מכוניות, טנדרים, רכבי שטח, אוטובוסים ואופנועים.

 

תוצאות התאונות כללו רכב בודד או מספר רכבים, שעשויים היו להוביל לפציעות או תמותה ושניתנות היו להערכה באמצעות נתונים אדמיניסטרטיביים או דיווחים עצמיים.

 

החוקרים מצאו כי נהיגה תחת ההשפעה של קנאביס לוותה בסיכון מוגבר משמעותית לתאונות דרכים (יחס סיכויים של 1.92, p=0.0003).  הם מוסיפים כי הערכת הסיכון לתאונות הייתה גבוהה הרבה יותר במחקרי מקרה-ביקורת (יחס סיכויים של 2.79, p=0.01) ומחקרים שהתמקדו בתאונות פטאליות (יחס סיכויים של 2.1, p=0.002) בהשוואה למחקרים שהתמקדו בתאונות לא-פטאליות (יחס סיכויים של 1.74, p=0.11).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי זוהי הסקירה הראשונה להערכת הקשר בין שימוש אקוטי בקנאביס ובין הסיכון לתאונות דרכים בתנאים אמיתיים. מדובר בסקירה חשובה להבנה טובה יותר של ההשפעות של קנאביס על הסיכון לתאונות, ומספקת הצהרה דפיניטיבית יותר בנושא.

 

BMJ. Published online February 9, 2012

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני