חדשות

שימוש בתרופות נגד יחר לחץ דם באוכלוסיה קשישה קשור לסיכון מוגבר לפציעות רציניות מנפילות (JAMA Intern Med )

25/02/2014

מאת  מערכת אי-מד

מאמר חדש מ-JAMA Intern Med אשר בחן השפעת נטילת תרופות לטיפול ביתר לחץ דם (יל"ד) בקרב אוכלוסיה מבוגרת מצביע על כך שתרופות אלה קשורות לסיכון מוגבר לפציעות קשות בשל נפילות , בעיקר באנשים עם הסטוריה קודמת של נפילות.

ברקע מציינים החוקרים כי ההשפעה של פציעות רציניות, כמו למשל שברי ירך ופגיעות ראש, על תמותה ותפקוד דומה לאלו של אירועים קרדיווסקולרים. הועלה כבר חשש בעבר באשר לעלייה בסיכון של פציעות מנפילות בקשישים הנוטלים תרופות נגד יל"ד . להערכתם ייתכן שהסיכון הנמוך המדווח במחקרים קלינים לפציעות מנפילות במבוגרים בריאים עלול שלא לשקף את הסיכון בקשישים עם מצבים כרוניים רבים.

מטרת המחקר הייתה לקבוע אם תרופות נגד יל"ד קשורות עם סיכון מוגבר לפציעות בשל נפילות במידגם לאומי מייצג של אוכלוסיה קשישה.

החוקרים חישבו את הסיכון לפציעות תוך שימוש בציוני התאמה והשוואה של המשתתפים בקוהורט ה-Medicare Current Beneficiary Survey לאורך 3 שנות מעקב משנת 2009 . נכללו 4,961 משתתפים החיים בקהילה בגיל מעל 70 עם יל"ד.

החשיפה לתרופות נגד יל"ד חושבה על בסיס המינונים היומיים הסטנדרטיים של כל תרופה מקבוצה טיפולית ספציפית שהמטופלים עשו בה שימוש.

יעדי המחקר המרכזיים כללו פציעות רציניות מנפילות, לרבות שברי יירך ושברים מג'וריים אחרים, פגיעות ראש טראומטיות, נקעים במפרקים , כפי שדווחו במאגר התביעות של מדיקייר.

החוקרים מדווחים כי מתוך 4,961 המשתתפים , 14.1% לא קיבלו אף תרופה ליל"ד, 54.6% היו בטיפול בעוצמה בינונית נגד יל"ד, ו-31.3% קיבלו טיפול נגד יל"ד בעצימות גבוהה.

במהלך תקופת המעקב, 446 מטופלים (9%) חוו פציעות רציניות על רקע נפילות, ו-837 (16.9%) נפטרו.

יחס הסיכון המתואם לפציעה רצינית מנפילה היה 1.4 (ברווח בר סמך של 1.03-1.9) בקבוצה שטופלה בעצימות בינונית, ו-1.28 (ברווח בר סמך של 0.91-1.8) בקבוצה שטופלה בעצימות גבוהה, בהשוואה לקבוצה שלא טופלה כלל נגד יל"ד.

החוקרים מציינים שלמרות שההבדלים ביחסי הסיכון המתואמים בתתי הקבוצות לא הגיעו למובהקות סטטיסטית, התוצאות היו דומות. מבין 503 המטופלים עם רקע של פציעה מנפילה בעבר, יחס הסיכון המותאם היה 2.17 (בטווח בין 0.98-4.8) עבור המטופלים בעצימות בינונית, ו-2.31 (בטווח 1.01-5.29) עבור המטופלים בעצימות גבוהה.

החוקרים מסכמים כי טיפול נגד יל"ד היה קשור עם סיכון מוגבר לפציעות רציניות מנפילות, בעיקר בקרב הקבוצה שהייתה עם רקע של פציעות מנפילות בעבר. להערכת החוקרים, הנזק הפוטנציאלי מול התועלת של טיפול תרופתי נגד יל"ד צריך להילקח בחשבון בעת קבלת ההחלטה לגבי המשך מתן טיפול תרופתי נגד יל"ד באוכלוסיה קשישה עם מחלות כרוניות מרובות.

JAMA Intern Med. Published online February 24, 2014

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני