חדשות

השפעה משמעותית וארוכת טווח של חבלת ראש עקב התעללות (Pediatrics)

18/11/2014

 

למעלה ממחצית מהילדים שחוו פציעה חמורה עקב חבלת ראש על-רקע התעללות לפני גיל ארבע שנים לא צפויים לשרוד עד גיל 21 שנים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת Pediatrics. מהנתונים עולה עוד כי בילדים לאחר חבלת ראש על-רקע התעללות תועדה ירידה של 55% במדדי איכות חיים בריאותית.

 

במחקר נלווה שפורסם באותה מהדורה, הנתונים מאשרים כלי חיזוי שנועד לסייע לרופאים לזהות קורבנות של חבלת ראש עקב התעללות.

 

במחקר הראשון אספו החוקרים שאלונים אנונימיים שמילאו רופאי ילדים או מטפלים בשנת 2009. הם אספו נתונים מ-170 שורדים ומצאו כי חבלת ראש על-רקע התעללות הותירה 57% מהילדים עיוורים או עיוורים חלקית. 5% נוספים נדרשו לניתוח עיניים ו-23% נדרשו לצינור הזנה לאחר החבלה.

 

לדברי החוקרים, מרבית האירועים של נענוע תינוק או התעללות אירעו בטרם מלאו לילד שנה. אחד מכל 14 מהמקרים הללו הסתיים במות הילד עוד בטרם השחרור מבית החולים.

 

חומרת הפציעות סווגה כקלה (15.9% מהמקרים), בינונית (13.5%) וחמורה (70.8%). עם זאת, הם מצאו כי גם חבלת ראש קלה על-רקע התעללות מלווה במוגבלות רבה יותר בהשוואה לכוויה חמורה.

 

מחישוב DALY (Disability-Adjusted Life Years), הכולל את סיכום מספר שנות החיים הפרודוקטיביים שאבדו בשל מוגבלות בשילוב עם אובדן שנות חיים עקב תמותה מוקדמת, עולה 4.7 DALY עם חבלת ראש קלה על-רקע התעללות, 5.4 עם חבלה בינונית ו-24.1 עם חבלה חמורה. בממוצע, אובדן DALY באלו ששרדו לפחות 30 ימים עמד על אובדן 7.6 שנים מתוחלת החיים הצפויה ו-5.7 שנות חיים עם מוגבלות.

 

במחקר השני בחנו חוקרים מודל ניבוי בן ארבעה חלקים, שפותח עבור ילדים קטנים עם חבלות ראש, שאושפזו ליחידות טיפול נמרץ בילדים וכללו את הגורמים הבאים: סכנה נשימתית חדה לפני אשפוז; חבלה באזור הגו, אוזניים או צוואר; דימום סב-דוראלי דו-צדדי או בתוך ההמיספרה; וכל שבר בגולגולת למעט שבר יחיד, חד-צדדי, לינארי.

 

מהנתונים עולה כי למודל רגישות של 0.96, סגוליות של 0.46, ערך מנבא חיובי של 0.55 וערך מנבא שלילי של 0.93. בסיכומו של דבר, החוקרים מצאו כי מודל הניבוי זיהה 98% מהמשתתפים במחקר שאובחנו מאוחר יותר עם חבלת ראש על-רקע התעללות.

 

Pediatrics. Published online November 17, 2014

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני