חדשות

האם נעשה שימוש מופרז בבדיקות CT של הראש בחדרי מיון? (Am J Roentgenol.)

03/02/2015

 

במרבית החולים הפונים לחדרי מיון בשל סינקופה או סחרחורת לא צפויה תועלת לבדיקת CT (Computed Tomography) של הראש, אלא אם הם מעל גיל 60 שנים, עם חסר נוירולוגי מוקדי או היסטוריה של חבלת ראש לאחרונה, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם במהדורת חודש ינואר של כתב העת American Journal of Roentgenology.

 

במסגרת המחקר החוקרים בחנו את הגורמים הקליניים העשויים לנבא ממצאים חריגים בבדיקת CT של הראש ואשפוזים לבית החולים. הם בחנו את הרשומות הרפואיות הממוחשבות של כל החולים שפנו לחדרי מיון בין 1 ביולי, 2012 ועד 31 בדצמבר, 2012, שהשלימו בדיקת CT של הראש בשל תלונה עיקרית של סחרחורות, סינקופה או כמעט-סינקופה.

 

מבין 253 החולים שפנו בשל סחרחורות, ב-7.1% הושלמה בדיקת CT של הראש עם עדות לממצאים חריגים חדשים; 18.6% אושפזו לבית החולים. מבין 236 החולים שפנו בשל סינקופה או כמעט-סינקופה, ב-6.4% בוצעה בדיקת CT של הראש עם ממצאים חריגים חדשים; 39.8% אושפזו לבית החולים.

 

החוקרים אינם ממליצים על השלמת בדיקת CT של הראש בחולים עם אובדן הכרה, אלא אם הרופאים חושדים כי אובדן ההכרה אינו על-רקע סינקופה. לדבריהם, מרבית החולים עם תסמינים קלים של סחרחורות או סינקופה אינם נדרשים לבדיקת CT של הראש. במידה ובאנמנזה רפואית ובדיקה גופנית אין עדות לסימנים נוירולוגים ברורים, אזי ייתכן כי כל הנדרש הוא ביקור מערב במקפרה ביום למחרת.

 

עם זאת, שלושה גורמים קליניים נקשרו באופן מובהק עם ממצאים חריגים חדשים בבדיקת CT של הראש: חסר נוירולוגי מוקדי, גיל מעל 60 שנים וחבלת ראש חדה.

 

מהנתונים עולה עוד כי רופאים בחדרי מיון משלימים לעיתים קרובות בדיקת CT של הראש להערכת חולים עם סינקופה, למרות העדר עדות ברורה לתועלת.

 

Am J Roentgenol. 2015;204:24-28

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני