חדשות

סוגיות רוחניות/דתיות הקשורות לבחירת הטיפול כמעט ואינן נדונות בין הצוות הרפואי לקרובי משפחה של מטופלים במצב אקוטי (JAMA Internal Medicine )

03/09/2015

מאת מערכת אי-מד

מחקר רב מרכזי חדש שפורסם השבוע ב-JAMA Internal Medicine מצביע על כך שבמרבית המקרים לא עולים נושאים רוחניים בשיחות שמקיימים אנשי הצוות הרפואי עם קרובי המשפחה של מטופלים במחלות קשות, גם כאשר מדובר בקרובי משפחה מאמינים.  נמצא שרק ב-16% מהזמן בשיחות כאלה מול קרובי משפחה דתיים היה איזכור לסוגיות רוחניות.

החוקרים מציינים כי למרות שמטופלים רבים מעוניינים בכך שערכיהם הדתיים יכללו בהחלטות הקשורות לסוף החיים, השיקולים הערכיים והרוחניים כמעט ולא נדונים בפגישות בין הצוות הרפואי למשפחת המטופלים. החוקרים סבורים כי אסטרטגיות שיבטיחו התייחסות לשיקולים רוחניים עשויים להיות חשובים בשיפור התהליך של הצבת המטופל במרכז במסגרת היחידה לטיפול נמרץ .

החוקרים מעירים כי מחקרים קודמים הראו שמטופלים שדנו עם הצוות המטפל על שיקולים רוחניים דיווחו על סיפוק רב יותר , תחושת עידוד ותקווה גדולים יותר באשר לטיפול הרפואי שקיבלו.

במחקר הנוכחי החוקרים הקליטו 249 שיחות שנועדו להגדיר יעדי טיפול בין הצוות הרפואי לבין קרובי משפחה בוגרים בעלי יכולת קבלת החלטות באשר לטיפול של חולים מונשמים שסבלו מפגיעה אקוטית בריאות עם סבירות להפרעות תפקוד ארוכות טווח. החוקרים ניתחו את ההקלטות על פי ההתייחסות לשיקולים רוחניים או דתיים , אשר כאמור באה לידי ביטוי רק -16% מהשיחות.

במרבית המקרים שנושאים רוחניים עלו לדיון , היוזמה לכך הייתה של קרובי המשפחה. כ-78% מקרובי המשפחות הצהירו שהדת או הרוחניות די או מאוד חשובים להם.  ההצהרה הנפוצה ביותר של קרובי המשפחה שהגדירו עצמם דתיים או רוחניים (ב-15 מתוך 40 השיחות שכללו דיון בנושאים רוחניים) הייתה שאלוהים אחראי בסופו של דבר לבריאות הגופנית והנפשית כמו גם לניסים רפואיים.

התגובות של הצוות הרפואי להצהרות דתיות ורוחניות היו בדר''כ התייחסות לתכנית הרפואית או הבעת אמפתיה ללא התייחסות דתית/רוחנית. זה נובע לדעת החוקרים , כי הצוות הרפואי נוטה פחות לתת חשיבות לערכים רוחניים או דתיים ומהעובדה שהצוות לא קיבל הכשרה לכך.

לדעת החוקרים יש מקום לשפר את יכולת הצוותים הרפואיים בטיפול נמרץ לדון בשאלות רוחניות הקשורות להחלטות הטיפוליות.

JAMA Intern Med. Published online August 31, 2015. Article abstract, Commentary extract

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני