חדשות

מה בין טראומה בילדות ובין הפרעות שימוש בחומרים בגיל מאוחר יותר? (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-APHA)

09/11/2016

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם APHA (American Public Health Association) עולה קשר בין טראומה בילדות, בעיקר טראומה מינית, ובין שימוש לרעה במשככי כאבים וסמים בהזרקה.  חשיפה לסוגי טראומה רבים יותר במהלך הילדות לוותה בסיכוי מוגבר לשימוש לרעה במשככי כאבים, וסיכויים אלו עלו עם הגיל.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות קרוב ל-13,000 משתתפים, להערכת סוגים שונים של טראומה. המדגם סווג לשלושה גלים: מתבגרים (12-21 שנים), בוגרים בגילאי 18-28 שנים ובוגרים בגילאי 24-34 שנים.

 

החוקרים בחנו את הקשר בין חשיפה לטראומה לפני גיל 18 שנים והעריכו תשעה סוגים ספציפיים של טראומה: הזנחה; רגשית, גופנית ומינית; מאסר הורים ושתיית אלכוהול מופרזת; ועדות לאיום, חשיפה לאיום או חשיפה לאלימות.

 

בסיכומו של דבר, 16% מהמשתתפים סבלו מהתעללות רגשית במהלך הילדות ו-5% חוו אלימות אישית. במדגם כולו, 47% מהמשתתפים שללו טראומה בילדות, 28% דיווחו על חשיפה לסוג אירוע יחיד, 13% דיווחו על חשיפה לשני סוגי טראומה, 7% דיווחו על חשיפה לשלושה סוגי טראומה, 3% דיווח על ארבעה סוגים ו-2% דיווחו על חשיפה לחמישה סוגי טראומה ומעלה.

 

הסיכון לשימוש בסמים בהזרקה במהלך הבגרות היה הגבוה ביותר באלו שנחשפו להתעללות מינית (יחס סיכויים של 4.77) ובאלו שהיו עדים למעשי אלימות (יחס סיכויים של 2.82).

 

במהלך הבגרות, 20.25% מהמשתתתפים השתמשו לרעה במשככי כאבים, ובמהלך ההתבגרות, 10.46% השתמשו במשככי כאבים. לאחר תקנון לגורמים סוציו-דמוגרפיים, ככל שהמשתתפים נחשפו למספר רב יותר של סוגי טראומה, כך הסיכוי לשימוש לרעה במשככי כאבים במהלך ההתבגרות והבגרות היה גדול יותר.

 

הקשר בין מספר סוגי טראומה ובין שימוש בסמים בהזרקה במהלך ההתבגרות היה בולט במיוחד ועלה מ-1.94 עם חשיפה לאירוע טראומטי אחד ועד 7.15 עם חשיפה לארבעה סוגי טראומה בילדות.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר עשויים לסייע בזיהוי אוכלוסיות בסיכון גבוה להפרעות שימוש בחומרים.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-APHA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני