חדשות

ניתוח אורתופדי לשחזור מפרק כתף באמצעות מתקן קיבוע ייעודי מתקדם - בוצע במרכז הרפואי זיו

13/03/2017

הודעת מרכז רפואי זיו

 

ניתוח אורתופדי לשחזור המפרק בין עצם הבריח לכתף, באמצעות מתקן קיבוע פנימי מתקדם העשוי כפתורי טיטניום וחוטים שזורים בלתי נספגים, בוצע על ידי ד"ר נועם רשף (בתמונה) , רופא בכיר במחלקה האורתפדית ומומחה לפגיעות ספורט וארטרוסקופיות במרכז הרפואי זיו בצפת.

 

המטופל, תושב הגליל העליון בשנות ה-40 לחייו, החליק במהלך עבודתו בעת שסחב חפץ כבד ונחבל בכתף ימין. כתוצאה מכך הוא סבל כאבים עזים, אי יכולת להניע את זרועו ונפיחות סביב אזור הפציעה. כחלק מהחבלה גם הפכה עצם הבריח בולטת באופן ניכר מבעד לעורו. בצילום שנעשה לאחר הפגיעה נמצא שהמטופל סובל מפריקת המפרק בין עצם הבריח לכתף בדרגת חומרה גבוהה המחייבת שחזור ניתוחי.

 

שחזור המפרק בוצע באמצעות מתקן (Tightrope device) הכולל חוטים רפואיים דקים ושזורים שאינם נספגים, הנמתחים בעזרת כפתורי טיטניום ומקבעים את העצמות במקומם הטבעי. טכניקה מתקדמת זו מספקת דרך יעילה לייצוב מפרק הכתף בפולשנות מינימלית המסכלת הישנות פריקת הכתף ומאפשרת חזרה מהירה לפעילות לאחר פציעה אקוטית.

 

ד"ר נועם רשף, רופא בכיר במחלקה האורטופדית ומומחה לפגיעות ספורט וארטרוסקופיות במרכז הרפואי זיו מסביר, כי ניתוח מסוג זה מאפשר שחזור המפרק ושימור הרצועות הביולוגיות של המטופל, תוך השבת המפרק והכתף למקומם הטבעי. "ההליך הכירורגי AC Joint Repair ניתן לביצוע רק עד שישה שבועות ממועד הפציעה. המתנה ממושכת יותר, גוררת הצטלקות הרצועות  שנפגעו עד, כי יש צורך לשחזרן באמצעים אחרים, למשל בעזרת גיד מאזור אחר בגוף המטופל עצמו, או ממקורות אחרים", אומר ד"ר רשף.

 

"פגיעות המערבות פריקה של המפרק בין עצם הבריח לכתף, מתחוללות לרוב בעת חבלה ישירה לכתף הפגועה ונחשבות פגיעה נפוצה יחסית בקרב ספורטאים", מוסיף ד"ר רשף אך מבהיר, כי לא כל פריקה כזו מצריכה ניתוח. יחד עם זאת, כאשר עולה הצורך הרפואי בניתוח, במרכז הרפואי זיו קיימים כל האמצעים על מנת לטפל בפגיעות כאלו, אקוטיות או כרוניות ולהציע את הטיפול המתקדם ביותר המאפשר לכל נפגע, ספורטאי ושאינו ספורטאי, לחזור לפעילות אותה הוא מעוניין להמשיך לבצע. 

 

ניתוח שחזור המפרק ניתן לביצוע בשתי גישות: ארטרוסקופית או פתוחה. חלקו הראשון של הניתוח בוצע בגישה הארטרוסקופית בהרדמה כללית, מה שאִפשר בחינה מעמיקה של שאר מבני הכתף וקבלת תמונת מצב מפורטת יותר מצילום הרנטגן שנערך לפני הניתוח. במהלך הסריקה המקיפה של הכתף התגלה קרע אורכי בגיד נוסף שתוקן בתפירה ארטרוסקופית. בהמשך, ננקטה הגישה הפתוחה בעת ביצוע שחזור המפרק המחבר בין עצם הבריח לכתף וקיבוע באמצעות מתקן Thightrope להשגת קיבוע אופטימלי של המפרק. המטופל שוחרר לביתו יום לאחר הניתוח ללא סיבוכים מיוחדים. בביקורת הראשונה שנערכה לאחר הניתוח, דיווח המטופל על שיפור משמעותי בכאביו ושביעות רצון רבה מהיעלמות בליטת עצם הבריח המכאיבה, שנגרמה בעקבות החבלה. 

הרופאים אומרים, כי ההחלמה וחזרה לפעילות מלאה בניתוחים מסוג זה אורכת כ- 4-6 חודשים, כאשר בששת השבועות הראשונים, מסתייעים המנותחים במתלה. לאורך ההחלמה ממליצים הרופאים על פרוטוקול פיזיותרפי, במטרה להשיג החלמה מלאה ללא מגבלות של כאב או תנועה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני