חדשות

האם שילוב בדיקת CT תקינה והעדר תסמינים שולל נזק בטני לאחר חבלה קהה? (J Trauma Acute Care Surg)

18/10/2017

 

במטופלים אסימפטומטים עם חבלה קהה, בדיקת CT בטן ואגן תקינה מרמזת לסבירות נמוכה לנזק בטני בעל חשיבות קלינית, כך עולה מתוצאות מחקר פרוספקטיבי, אשר פורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת Journal of Trauma and Acute Care Surgery.

 

בתקופה שבין נובמבר 2014 ועד מאי 2015, קרוב ל-1,200 פצועים לאחר חבלה קהה בגילאי 14 שנים ומעלה, עם בדיקת CT בטן-אגן תקינה בתוך 24 שעות מהאשפוז, גויסו באופן פרוספקטיבי למחקר. קרוב ל-75% מהפציעות כללו מעורבות מסוימת של כלי רכב; 18% מהפציעות נבעו מנפילות.

 

מבין 479 החולים האסימפטומטים, ב-65 (14%) זוהו ממצאים חריגים בבדיקת CT; ב-11 מהחולים הללו הייתה עדות לנזק בדרגה III ומעלה לאיבר סולידי. שלושה חולים נדרשו לניתוח.

 

בקרב 414 החולים האסימפטומטים עם ממצאים שליליים בבדיקת CT, משך האשפוז הממוצע עמד על שלושה ימים ולא זוהו מקרים של פציעות שלא-אובחנו.

 

ממצאים אלו עשויים להשפיע משמעותית על הניהול הקליני של מצבים אלו מאחר ומרכזים רבים משלימים בדיקות הדמיה ועדיין בוחרים לעקוב אחר החולים, גם בהעדר ממצאים חריגים, בשל חשש מפספוס פגיעה באיברים בבדיקות ההדמיה. מהממצאים הנוכחיים עולה כי ייתכן ואין צורך בגישה זו וכי ניתן לצמצם משמעותית את עלויות הטיפול הרפואי ע"י קיצור משך האשפוז.

 

J Trauma Acute Care Surg 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני