חדשות

שיעורים נמוכים של חיסון דחף לאחר כריתת טחול עקב טראומה (Surgery)

27/12/2017

 

מתוצאות מחקר חדש עולה כי שיעורי מתן חיסוני דחף במועד נמוכים מאוד לאחר כריתת טחול על-רקע טראומה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Surgery.

 

בשל חשיבות הטחול לתפקוד החיסוני וההגנה מפני חיידקים עם קפסולה, בחולים לאחר כריתת טחול נדרש חיסון כנגד Streptococcus pneumonia, Neisseria meningitides ו-Haemophilus influenza. כל שלושת החיסונים דורשים מתן דחף בהמשך.

 

החוקרים בחנו את ההיענות להמלצה למתן לאחר שמונה שבועות של חיסוני דחף כנגד S. pneumonia בקרב 31 משתתפים לאחר כריתת טחול משנית לטראומה.

 

רק שניים מהחולים הללו קיבלו בהמשך מנות דחף במהלך ביקור במרפאה או בבית חולים, כאשר בשני המקרים מנות הדחף לא ניתנו במסגרת שמונת השבועות המומלצים (חציון, 22 חודשים; טווח 12-32 חודשים).

 

שבעה חולים אושפזו לפחות פעם אחת בשל זיהום או אלח דם, כולל חמישה חולים עם מספר אשפוזים חוזרים מסיבה זו. אף אחד מהחולים הללו לא קיבל מנות דחף בעקבות זאת.

 

החוקרים כותבים כי אחד המקרים הבולטים בהקשר זה היה חולה אשר אושפז בשנית בתמונה של דלקת קרום המוח ואלח-דם על-רקע S. pneumonia. מדובר היה בבעיה מסכנת חיים, שייתכן וניתן היה למנוע עם הקפדה על אמצעי המניעה. מנקודת המבט לש מערכת הבריאות והציבור , העלות של אשפוז אחד הייתה מכסה את מתן מספר פעמים של מנות הדחף של כל החולים בסדרה.

 

החוקרים קוראים לנקוט אמצעים במטרה להבטיח הקפדה על מתן החיסונים הנדרשים לכל החולים לאחר כריתת טחול ולשקול את הנושא בכל נקודת מגע איתם.

 

Surgery 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני