חדשות

תוצאות חיוביות לטיפול לא-ניתוחי במקרים של שיתוק מלא של עצב הפנים לאחר חבלה (JAMA Otolaryngol Head Neck Surg)

05/03/2018

 

במקרים של שיתוק מלא של עצב הפנים לאחר שבר ללא-תזוזה של העצם הטמפוראלית, טיפול לא-ניתוחי מוביל להחלמה כמעט-אוניברסלית ועדיף על התערבות ניתוחית, כך מדווחים חוקרים מהודו במאמר חדש, שפורסם בכתב העת JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי אליו גויסו חולים בין אפריל 2000 ועד אפריל 2013, עם מעקב למשך תשעה חודשים או עד החלמה מלאה, לפי המוקדם מביניהם. קבוצת המחקר כללה 28 חולים (גיל ממוצע של 32.2 שנים) עם שיתוק חד-צדדי מלא של עצב הפנים על-רקע חבלת ראש, עם תגובה של פחות מ-5% ל-Electroneuronography, עם או בלי שבר ללא-תזוזה של העצם הטמפוראלית. שבר ללא-תזוזה של העצם הטמפוראלית זוהה ב-26 חולים (24 שברים אורכיים ושני שברים רוחביים).

 

המשתתפים טופלו באופן שמרני, במשטר שכלל פרדניזולון פומי במינון 1 מ"ג/ק"ג, למשך שלושה שבועות, עם ניטור קליני כל שבועיים וניטור אלקטרומיוגרפי כל ארבעה שבועות. לפי פרוטוקול המחקר, אקספלורציה כירורגית הוגבלה לחולים בהם תועדה בבדיקה אלקטרומיוגרפית דגנרציה של הפלטה המוטורית הסופית או בהעדר שיפור עד לאחר 18 שבועות.

 

החוקרים כותבים כי החלמה של תפקוד עצב הפנים עם טיפול שמרני בלבד תועדה בכל החולים. לא תועדה החלמה בחולים במהלך ארבעת השבועות הראשונים. הסימנים הראשונים להחלמה קלינית זוהו ב-4 חולים לאחר שמונה שבועות, ב-27 חולים לאחר 12 שבועות ובכל החולים לאחר 20 שבועות.  המשתתפים במחקר לא נדרשו לאקספלורציה כירורגית.

 

לאחר 40 שבועות, 27 חולים השתפרו לדרגה I/II לפי סולם House-Brackmann וחולה אחד לדרגה III. כל 24 החולים עם שברים אורכיים השתפרו לדרגה I/II.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי במקרים של שבר ללא-תזוזה של העצם הטמפוראלית, טיפול לא-ניתוחי מוביל להחלמה כמעט אוניברסאלית לדרגה I/II לפי סולם House-Brackmann וגישה זו עדיפה על התוצאות המדווחות לאחר התערבות ניתוחית. ההחלמה מתעכבת לרוב ומופיעה לראשונה 8-12 שבועות לאחר השבר.

 

JAMA Otolaryngol Head Neck Surg 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני