חדשות

טראומה מינית קשורה לדיכאון, PTSD וכאב כרוני (מדסקייפ)

24/05/2018

מאת ד"ר אלינור מוסרי-בריסקין

 

טראומה, ובפרט טראומה מינית, קשורה בעליה בסיכון לדכאון, PTSD ומחלות כרוניות. כך על פי מחקר שהוצג בכנס השנתי של American Psychiatric Association (APA).

המחקר כלל 400 גברים ונשים אשר שירתו בצבא, והראו כי טראומה שהתרחשה בזמן שירותם הייתה קשורה בהפרעת חרדה פוסט טראומטית (PTSD). בנשים אשר השתתפו במחקר, גורמי סיכון נוספים היו אירועים בזמן הילדות וסיפור של טראומה מינית בזמן הצבא (military sexual trauma, MST). MST היה קשור גם בהופעת הפרעת דיכאון מז'ורית (MDD) ומצבים כרוניים כגון עייפות כרונית ופיברומיאלגיה.

במחקר הוכללו 388 אנשי צבא (52% גברים ו 48% נשים. ממוצע הגילאים היה 35), אשר עברו ראיון טלפוני על מנת לאסוף נתונים אודות שירותם הצבאי, טראומה מסוג MST בזמן שירותם הצבאי, וטראומות מסוגים אחרים. הועברו טלפונית גם PTSD Checklist for DSM-5, the center for Epidemiologic Studies-Depression scale ו Adverse Childhood Experience Questionnaire.

מבין כל המטופלים, 63 דיווחו על אירוע של תקיפה מינית. באוכלוסיית הנשים שהשתתפה במחקר, יותר נשים אשר עברו MST סבלו מ MDD מאשר נשים אשר לא עברו MST. (39.7% לעומת 23.3%, p=0.03). הם גם סבלו יותר משילוב של עייפות, סכרת, כאב כרוני ופיברומיאלגיה. (46.6% לעומת 24%, p=0.004). MST גם נקשר ל PTSD – 32.8% מהנשים שחוו MST סבלו גם מ PTSD, לעומת 7% בלבד מהנשים אשר לא חוו MST.

החוקרים מציינים כי מחקרים קודמים על אוכלוסיית אנשי צבא הראו את הקשר בין אירוע מיני טראומטי והין דכאון ו PTSD, אך מחקר זה מחזק את המסקנות האלה, ועל מדגם גדול יותר.

החוקרים מדגישים את החשיבות הרבה של תשאול על טראומה בכלל וטראומה מינית בפרט. עוד הם מציינים כי במחקר זה לא היתה התייחסות לטראומה מינית אצל גברים, אוכלוסיה אצלה קיים תת דיווח משמעותי, ומדגישים את החשיבות של תשאול, גם אצל גברים.

 

American Psychiatric Association (APA) 2018. Abstract P5-207, presented May 7, 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני