חדשות

פעילות אירובית עשויה להאיץ החלמה מזעזוע מוח במתבגרים (JAMA Pediatr.)

20/02/2019

 

בניגוד להמלצות המסורתיות למנוחה ממושכת לאחר זעזוע מוחי בעקבות פעילות ספורט, מחקר חדש מציע כי פעילות אירובית בדרגה נמוכה עשוי לסייע בהאצת ההחלמה והפחתת התסמינים.

 

במחקר באקראי נכללו 103 ספורטאים וספורטאיות, בגילאי 13-18 שנים. המשתתפים חוקלו באקראי לתכנית אימון אירובי או תכנית מתיחות ללא העלאת קצב הלב. מרווח הזמן הממוצע מהזעזוע המוחי ועד להערכה ראשונה היה דומה בשתי הקבוצות (4.8 ימים ו-4.9 ימים).

 

משתתפים בשתי הקבוצות התאמנו כ-20 דקות ביום. החלמה הוגדרה בנוכחות העדר-תסמינים, אישור החלמה בעקבות הערכת רופא שלא היה מודע לקבוצת המחקר וחזרה לסבילות פעילות תקינה במבחן על הליכון. על-פי הגדרה זו, חציון הזמן עד להחלמה עמד על 13 ימים בקבוצת ההתערבות, בהשוואה ל-17 ימים בקבוצת הביקורת. עיכוב בהחלמה, אשר הוגדר בנוכחות תסמינים שנמשכו למעלה מ-30 ימים, תועד ב-4% מהחולים בקבוצת האימון האירובי וב-14% מאלו בקבוצת הפלסבו.

 

מהממצאים עולה כי גם אלו שעדיין סבלו מתסמיני זעזוע מוח במהלך השבוע הראשון לאחר החבלה יכולים להמשיך להתאמן, כל עוד מבינים כי עליהם להפסיק במידה וחלה החמרה ומתבססים על שיקול הדעת שלהם ומזהים את הסף שלהם לפעילות גופנית.

 

החוקרים מציינים כי המחקר לא בחן פעילות גופנית כאמצעי אובייקטיבי ולכן לא ניתן להעריך את ההשפעה של מינון הפעילות הנדרש. הם קוראים להשלים מחקרים נספים במטרה להבין טוב יותר את ההשפעות פעילות גופנית זמן קצר לאחר זעזוע מוחי.

 

JAMA Pediatr. Published online February 4, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני