חדשות

חבלת ראש מלווה בסיכון מוגבר לבעיות שינה ממושכות (Neurology)

10/03/2021

 

בקרב יוצאי צבא שחוו חבלת ראש תועד סיכוי גבוה משמעותית להתפתחות אינסומניה ובעיות שינה אחרות שנים מאוחר יותר, בהשוואה לאלו שלא חוו חבלת ראש, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Neurology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשערה כי יוצאי צבא עם היסטוריה של חבלת ראש מצויים בסיכון מוגבר להפרעות שינה בעתיד. מחקר העוקבה כלל את כלל המשתתפים עם אבחנה של חבלת ראש במערכת Veterans Health Administration בין ינואר 2001 ועד סוף ספטמבר בשנת 2015. לכל יוצאי הצבא עם היסטוריה של חבלת ראש התאימו החוקרים ביחס 1:1 יוצאי צבא ללא חבלת ראש.

 

התפתחות הפרעות שינה הוגדר ככל אבחנה של דום נשימה בשינה, היפרסומניה, אינסומניה, או הפרעות תנועה על-רקע שינה. החוקרים הגבילו את ניתוח הנתונים למשתתפים עם מעקב במשך לפחות שנה אחת.

 

המחקר כלל 98,709 יוצאי צבא עם חבלת ראש ומספר דומה של יוצאי צבא ללא חבלת ראש (גיל ממוצע של 49 שנים). לאחר מעקב ממוצע של 5 שנים, 23,127 יוצאי צבא (19.6%) פיתחו הפרעות שינה. לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים, השכלה, הכנסה, מצבים רפואיים ופסיכיאטריים, באלו עם היסטוריה של חבלת ראש, בהשוואה לאלו ללא חבלת ראש בעבר, תועד סיכון גבוה ב-41% להתפתחות הפרעות שינה (יחס סיכון של 1.41), כולל דום נשימה בשינה (יחס סיכון של 1.28), אינסומניה (יחס סיכון של 1.50), היפרסומניה (יחס סיכון של 1.50) והפרעות תנועה על-רקע שינה (יחס סיכון של 1.33). הקשר היה בולט יותר במקרים של חבלת ראש קלה ולא היה שונה משמעותית לפי נוכחות/העדר תסמונת דחק בתר-חבלתית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ביוצאי צבא עם היסטוריה של חבלת ראש טראומטית תועד סיכון מוגבר להיארעות הפרעות שינה לאורך 14 שנים. הם קוראים לפתח גישות טובות יותר לטיפול ומניעה של הפרעות שינה ביוצאי צבא עם חבלת ראש.

 

Neurology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני