חדשות

מיגרנה לאחר חבלת ראש מנבאת זמן החלמה ארוך יותר בצעירים (JAMA Network Open)

16/03/2021

 

בצעירים לאחר חבלת ראש קלה משך זמן ההתאוששות עשוי להיות ארוך יותר במידה ומפתחים תסמיני מיגרנה, בהשוואה לסוגים אחרים של כאב ראש לאחר חבלה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 281 צעירים בגילאי 5-18 שנים, אשר קיבלו טיפול בשל 286 מקרים של זעזוע מוח בתקופה שבין דצמבר 2017 ועד יוני 2019.

 

בעת הביקור הראשוני, 96 חבלות ראש לא כללו כאבי ראש, בעוד ש-133 מקרים לוו בהופעת מיגרנה ו-57 מקרים לוו בכאב ראש שאינו מיגרנה.

 

לאחר 3 חודשים, שיעור גבוה יותר משמעותית של חולים עם מיגרנה בתחילת המחקר סבלו מכאבי ראש (29.3%), בהשוואה לשיעור החולים עם כאב ראש שאינו מיגרנה (12.2%) או חולים ללא כאב ראש (11.4%) בתחילת המחקר. למרות ששיעור גבוה יותר של חולים עם מיגרנה סבלו גם מכאב ראש לאחר 6 חודשים, תוצאות אלו לא היו מובהקות סטטיסטית.

 

חציון משך הזמן עד להחלמה היה ארוך משמעותית בנוכחות מיגרנה, בהשוואה לחולים עם כאב ראש שאינו מיגרנה (95 ימים לעומת 41 ימים), או חולים ללא כאב ראש (67 ימים)

 

ממצאי המחקר מעידים כי בילדים ומתבגרים לאחר-חבלת ראש קלה, כאב ראש בעל מאפייני מיגרנה מלווה בהתאוששות ארוכה יותר, בהשוואה לצעירים ללא כאב ראש או אלו שפיתחו כאב ראש שאינו מיגרנה.

 

על רופאים המטפלים בצעירים עם זעזוע מוח להבין את גורמי הסיכון להתאוששות ממושכת במטרה לזהות בשלב מוקדם את החולים בסיכון גבוה ולספק להם התערבות ממוקדת אשר בסופו של דבר עשויה להביא לשינוי מהלך ההתאוששות שלהם לאחר החבלה.

 

מהמחקר עולה כי כאב ראש בעל מאפיינים של מיגרנה בצעירים לאחר חבלת ראש קלה הינו גורם סיכון להחלמה ממושכת יותר מחבלת הראש.

 

JAMA Network Open, online March 8, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני