חדשות

יתרונות הטיפול בחרדה סביב לידה עולים על הסיכונים האפשריים (מתך כנס ה-Pysch Congress)

01/11/2021

 

הפרעות חרדה סביב לידה ודיכאון או דחק נלווה אשר אינם מטופלים בקרב האימהות מסכנות את הצאצאים והיתרונות של טיפול בהפרעות אלו עולים משמעותית על הסיכונים האפשריים, כך מבהירים מומחים במהלך הרצאה שניתנה בכנס ה-Psych Congress.

 

חרדה ו/או דיכאון שאינם מטופלים עלולים להעלות את הסיכון ללידה מוקדמת, משקל לידה נמוך, תגובתיות מוגברת לדחק ושינויים מסוימים במבנה מוח העובר.

 

המומחים מסבירים כי תרופות לרוב נחשבות בטוחות בהנקה במידה ומדובר במינון קטן מ-10% מהמינון היחסי בתינוק, כאשר מרבית התרופות המשמשות לחרדה ודיכאון הן בטוחות לשימוש באימהות מניקות. עם זאת, על האימהות לשים לב לשינויים בערנות של הילד והרגלי השינה והאכילה שלהם, ועליהן לפנות לרופא הילדים ולעדכן בנוגע לכל תרופה שהן נוטלות.

 

מהמחקר הנוכחי עולה כי תרופות ממשפחות SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) ככל הנראה אינן מעלות את הסיכון למומים מולדים, הפלה ספונטאנית, לידת מת, תמותת יילוד, ליקוי קוגניטיבי או בעיות התנהגותיות ואינן מלוות בסיכון מוגבר לאוטיזם.

 

יש מחקרים קודמים שמצאו כי תרופות ממשפחת SSRI עלולות להביא לעליה בסיכון לפגות מאוחרת ודימום לאחר לידה. החוקרים מסבירים כי יש עדויות לפיהן לתרופות אלו השפעה שלילית על הצאצא, בפרט מצוקה נשימתית ויתר לחץ דם ריאתי ממושך של היילוד. הם מדגישים כי מדובר במצבים נדירים, אך בכל זאת הם מדריכים את ההורים בנוגע לאפשרות זו.

 

עם זאת, היתרונות של טיפול בהפרעות הפסיכיאטריות אצל האם לרוב עולה משמעותית על הסיכונים האפשריים.

 

מתן תוספת נוגדי-חרדה עד להשגת ההשפעה המלאה של תרופות ממשפחת SSRI לרוב תסייע לאימהות ללא גורמי סיכון להתמכרות לחומרים. מתן בנזודיאזפינים קצרי-טווח, דוגמת Lorazepam או Clonazepam, עשוי להקל משמעותית על החרדה והפרעות השינה ולהקל על התסמינים של האימהות עד להשפעה המשמעותית של SSRI.

 

מתך כנס ה-Pysch Congress

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני