חדשות

הנחיות עדכניות לטיפול בקוליטיס כיבית תומכות בהוספת החלמת הרירית ליעדי הטיפול (Am J Gastroenterology)

11/03/2019

 

הנחיות קליניות עדכניות לטיפול בחולים עם קוליטיס כיבית (Ulcerative Colitis) תומכות בשינוי המוקד מטיפול מבוסס-תסמינים לטיפול להקלה על התסמינים וכן החלמת הרירית. ההנחיות מטעם ה-American College of Gastroenterology פורסמו במהלך חודש פברואר בכתב העת American Journal of Gastroenterology.

 

מעבר לדגש על החלמת המעי להפחתת התסמינים והסיכון להישנות, הכותבים הדגישו גם את ההפרדה בין פעילות מחלה וחומרת המחלה. הם מסבירים כי פעילות מחלה נוגעת לדרגת החולי של מטופל בעת ההערכה, בעוד שחומרת המחלה משקפת את הפרוגנוזה והסיכון למהלך מסובך, דוגמת צורך בניתוח.

 

ההנחיות החדשות מדגישות בחירת טיפול אחזקה על-בסיס חומרה בחולים עם קוליטיס כיבית בדרגה בינונית-עד-חמורה, במטרה להפחית את הסיכוי לסיבוכים בעתיד. במקום להמתין עד שהחולה מפתח מחלה משמעותית, כעת ממליצים על מתן טיפול לפני הופעת הסיבוכים.

 

הכותבים מציינים עוד כי טיפולים ביולוגיים חדשים זוכים להתייחסות בהנחיות העדכניות, כולל מספר תכשירים ממשפחת מעכבי TNF, Vedolizumab (אנטוביו) ו-Tofacitinib (קסלג'אנז).

 

ההנחיות נועדו גם לסייע לרופאים להתמודד עם חברות ביטוח בכדי לכסות דגימות צואה ל-Calprotectin, המשמש כמדד עזר לדלקת פעילה ותגובה לטיפול וכן כמנבא הישנות. המבטחים ממשיכים לטעון כי מדובר בבדיקה ניסיונית, אך בהנחיות אימצו זאת כאפשרות הרבה פחות יקרה מבדיקה אנדוסקופית וההנחיות החדשות מספקות תמיכה כך שהמבטחים יכסו את עלות הבדיקה.

 

בהנחיות ישנה גם התייחסות לבדיקות סקר של חולים עם קוליטיס כיבית למניעת סרטן מעי גס, לאור הסיכון המוגבר לממאירות זו באוכלוסיית החולים הנ"ל.

 

Am J Gastroenterology. Published online February 27, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני