חדשות

עדויות חדשות אודות תוצאות ניתוח חולים עם קוליטיס כיבית (The American Journal of Surgery)

06/07/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת The American Journal of Surgery עולים מספר גורמים המנבאים השלמת ניתוח הכנת פאוץ' במספר שלבים, במקום ניתוח מיידי להכנת פאוץ', בחולים עם קוליטיס כיבית וכן מעידים כי ניתוחים בשלבים עם הכנה מאוחרת של הפאוץ' בחולים אלו אינה מלווה בסיכון מוגבר לחומרת סיבוכים לאחר ההתערבות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין הסכמה רבה אודות מדדי איכות להערכת תוצאות ניתוחי RPC-IPAA (Restorative Proctocolectomy with Ileal Pouch-Anal Anastamosis) בחולים עם קוליטיס כיבית. במקרים רבים, הפרוצדורה מבוצעת באופן מדורג מאחר ומדובר בניתוח מורכב. חלק מהחולים נדרשים להתערבות ניתוחית ראשונית כאשר הם לא מגיבים לטיפול תרופתי, נוטלים מספר תרופות לדיכוי חיסוני או מפתחים סיבוכים אחרים.

 

כיום, חלק גדול מהנתונים מצפון אמריקה להשוואת גישות ניתוחי RPC-IPAA בשלבים היו מוגבלות למחקרים רטרוספקטיביים ממרכז יחיד. במטרה להתגבר על מגבלות אלו, החוקרים יצרו קבוצת עבודה של רופאים ומנתחים מ-11 מרכזים ברחבי ארצות הברית, במטרה לאסוף מידע מקיף יותר אודות תוצאות ניתוחי קוליטיס כיבית.

 

מבין למעלה מ-1,800 ניתוחי מחלת מעי דלקתית בין 2017 ועד 2019, החוקרים התמקדו ב-430 חולים לאחר ניתוח ראשון או השלמת ניתוח פאוץ; ב-28% מהם בוצע ניתוח מיידי להכנת פאוץ' וביתר המקרים בוצע ניתוח מאוחר.

 

בהשוואה לחולים לאחר ניתוח מיידי, באלו בהם בוצעה כריתה תת-מלאה של המעי הגס תועדה שכיחות גבוהה יותר טיפול בסטרואידים, ריכוז אלבומין בדם היה נמוך יותר וספירת תאים לבנים הייתה גבוהה יותר. ניתוח ראשוני לכריתה תת-מלאה של המעי הגס בוצע בשכיחות גבוהה יותר במרכזים בעלי נפח חולים גדול.

 

מנגד, בחולים בהם בוצע ניתוח פאוץ' בשלבים תועדה שכיחות נמוכה יותר של טיפול קודם בתרופות ביולוגיות או סטרואידים. עם זאת, הרכבת פאוץ' מאוחרת לא זוהתה כגורם מנבא משמעותי של חומרת הסיבוכים בחולים אלו.

 

החוקרים כותבים כי למרות שמדובר בנתונים ארציים ומקיפים, לא ניתן להשלים באופן מהימן מחקרים בקנה מידה גדול להערכת ניתוחי מחלת מעי דלקתית דוגמת RPC-IPAA ללא משתנים ספציפיים אודות המחלה.

 

The American Journal of Surgery, online June 12, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני