חדשות

יעילות ובטיחות גבוהה לטיפול FMT בזיהום C. difficile- גם לאחר השתלה יחידה (Gastroentrology)

05/10/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

 

ממצאי מחקר פרוספקטיבי חדש שנערך בתנאי עולם אמיתי מצא כי השתלת צואה מדגימה יעילות גבוהה מאד לטיפול ב-CDI, עם פרופיל בטיחות טוב, גם לאחר טיפול יחיד. 

  בהקדמה למחקר כותבים החוקרים כי השתלת צואה (FMT - Fecal microbiota transplantation) משמשת באופן שגרתי לטיפול בזיהומי C. difficile (או CDI) אם כי נראה כי מידע בטיחות פרוספקטיבי בנושא מוגבל למדי, וכי הפרקטיקה של FMT בתנאי עולם אמיתי וממצאי הטיפול לא תוארו היטב עד כה. מאגר המידע הלאומי לרישום FMT נוצר כדי להעריך את שיטות הטיפול ואת הבטיחות והיעילות של ממצאיו, ממטפליFMT בצפון אמריקה.

במחקר השתתפו 259 מטופלים מ-20 מרכזי טיפול, מביניהם 222 השלימו את המעקב לאחר חודש, ו-123 את המעקב לאחר חצי שנה. למעלה ממחציתם היו מטופלות נשים- 66% ולכן נתשמש בגוף רבות בהמשך תיאור ממצאי המחקר.

 

טיפול ה-FMT ניתנו כטיפול ב-CDI, ואצל הרב הגורף של המטופלות, 96 אחוזים, התורמים היו לא ידועים, כלומר, ממאגר תורמים. החלמה לאחר חודש הוצגה ב-90 אחוזים מהמטופלות- 200 משתתפות, ומתוכן 98%  עברו השתלה יחידה. מבין 112 המטופלות עם החלמה ראשונית, שאחריהן נערך מעקב במשך 6 חודשים, 4% סבלו מחזרה של CDI.

 

תסמינים חריפים דווחו לאחר חודש ממתן ה-FMT, כולל שלשול ב-2% מהמטופלות, וכאבי בטן בשנים אחוזים מהמטופלות (5, ו-4 מטופלות בהתאמה). 3 מהן אושפזו בשל סיבות הקשורות ככל הנראה ל-FMT.  לאחר חצי שנה,תסמונת המעי הרגיש (IBS) אובחנה באחוז מהמטופלות (2) וIBD- מחלה דלקתית במעי , גם היא באחוז, או שתי מטופלות נוספות.

 

החוקרים מסכמים כי מחקר פרוספקטיבי זה שנערך בתנאי עולם אמיתי מדגים יעילות גבוה מאד של FMT לטיפול ב-CDI, עם פרופיל בטיחות מצוין. לדעת החוקרים, יש מקום להערכה של תנאים חדשים במעקב לטווח ארוך במסגרת מאגר המידע הנ"ל בכדי לקבוע את פרופיל הבטיחות המלא של FMT.

 

https://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(20)35221-5/fulltext

 

Gastroenterology, Published: October 01, 2020

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני