חדשות

תוצאות חיוביות למשלב Pembrolizumab עם Ipilimumab לאחר כישלון טיפול אימונותרפי בחולי מלנומה (J Clin Oncol)

23/08/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולת תוצאות מבטיחות למשלב Pembrolizumab (קיטרודה) עם Ipilimumab (יירבוי) במינון נמוך לאחר כישלון טיפול אימונותרפי כנגד PD-1/L1 בחולים מלנומה, לאחר שמשלב זה הדגים פעילות משמעותית כנגד הגידול וסבילות טובה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בחולי מלנומה, טיפול משולב כנגד PD-1 וכנגד CTLA-4 הדגים שיעורי תגובה גבוהים יותר, בהשוואה לטיפול כנגד PD-1 בלבד, אך אין נתונים אודות התגובה לטיפול לאחר התקדמות מחלה עם טיפול כנגד PD-1/PD-L1.

 

כעת החוקרים מדווחים על תוצאות המחקר הפרוספקטיבי הראשון להערכת טיפול ב-Ipilimumab במינון 1 מ"ג/ק"ג עם Pembrolizumab לאחר התקדמות טיפול אימונותרפי כנגד PD-1.

 

מדגם המחקר כלל חולים עם מלנומה מתקדמת והתקדמות מחלה לאחר טיפול כנגד PD-1/L1. התוצא העיקרי היה שיעורי התגובה לטיפול. לאחר 35 חולים, המחקר ענה על התוצא העיקרי והורחב להכללת 70 חולים להערכת טובה יותר של התגובה לטיפול.

 

מהנתונים עולה כי 60 חולים קיבלו טיפול קודם במעכבי PD-1 ו-10 חולים קיבלו טיפול במעכבי PD-1/L1. ב-13 חולים תועדה התקדמות מחלה עם טיפול אדג'וונטי. חציון משך הטיפול הקודם במעכבי PD-1/L1 עמד על 4.8 חודשים.

 

מהנתונים עולה כי בחמישה חולים תועדה תגובה מלאה וב-15 חולים תועדה תגובה חלקית לטיפול. חציון הישרדות ללא-התקדמות מחלה עמד על 5 חודשים וחציון ההישרדות הכוללת עמד על 24.7 חודשים. חציון משך התגובה לטיפול עמד על 16.6 חודשים.

 

החוקרים מדווחים כי לא תוארו הבדלים בחציון משך הזמן תחת טיפול קודם במעכב PD-1/L1 או במרווח הזמן עד להתחלת משלב טיפול כנגד PD-1 עם טיפול כנגד CTLA-4 בין חולים שהגיבו ואלו ללא תגובה לטיפול.

 

אירועים חריגים בדרגה 3-4 תועדו ב-27% מהחולים.

 

ממצאי המחקר תומכים בתועלת של משלב Pembrolizumab עם Ipilimumab לטיפול במלנומה בחולים לאחר כישלון טיפול אימונותרפי קודם.

 

J Clin Oncol 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני