מאמרי מערכת

האם שימוש בסטטינים משפיע על תסמינים של מערכת השתן התחתונה/מאת פרופ' גרינשטיין, עורך אורולוגיה

10/09/2010

הסטטינים הם קבוצת תרופות המיועדת לטיפול ביתר שומני הדם. ובכך למניעה של מחלת עורקים כליליים, stroke, ומחלת כלי דם פריפרית. לתרופות אלה יש גם אפקט  Apoptotic and anti-inflammatory.

המחקר הבא מארה"ב השתמש בנתוני מעקב לגבי חולים במחוז Olmsted במינסוטה בארה"ב. בעבודה גויסו בשנת 1990 2115 גברים בגיל 40-79. המעקב אחרי מדדים שונים של בריאותם נמשך עד 2007. המשתתפים עברו הערכה כל שנתיים. נבדקים עם ניתוחי או שאת הערמונית לא נכללו. לא נכללו גם גברים עם הצרויות או ניתוחי שופכה. מתוכם נבחרו בצורה אקראית 587 גברים לצורך הערכה מעמיקה שכללה מדידיות גודל ערמונית על ידי על קול רקטלי.  מתוכם 475 (88%) הסכימו לעבור הערכה זו. הקבוצה עברה הערכה של מצבם " האורולוגי" על ידי ראיון אישי בביתם בו הם ענו על שאלונים שונים בנושא השתנה, תרופות בהם משתמשים, מחלות רקע, וזרימת שתן שנבדקה על ידי פלומטר נייד. במהלך 4 השנים הראשונות למעקב גויסו עוד נבדקים כך שלגבי 634 גברים היו נתונים גם לגבי גודל ערמונית כפי שנמדד בבדיקת על קול רקטלי, ומדידות של זרימת שתן. הפרעה בהשתנה נחשבה לפי מדד ה AUA symptom index   עם ניקוד מעל 7 . זרימת שתן לא תקינה נחשבה כאשר שיא הזרימה היה מתחת ל 12 מ"ל לשנייה.

 

 כ 30% מהחולים שהיו במעקב חציוני של לפחות כ 13.8 שנים השתמשו בסטטינים במשך תקופה כלשהי. קבוצת המשתמשים הייתה במעקב ארוך יותר (15.5 שנים לעומת 11.9 שנים , p<0.001 ). משתמשי הסטטינים היו מבוגרים יותר וסבלו כמובן יותר ממחלות רקע של מחלות לב כליליות, סוכרת, יתר לחץ דם ושימוש בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות.

 

לאחר ניתוח התוצאות עם ההתאמה לגיל, BMI, תרופות ומחלות הרקע הסתבר כי שימוש בסטטינים היה קשור עם משמעות סטיטסטית לפחות הפרעות השתנה חדשות, זרימות שתן מהירות יותר, ולהגדלת הערמונית לפי מדידות העל קול הרקטלי. ככל שמשך השימוש בסטטינים היה ארוך יותר הסיכוי לפתח את הפרעות ההשתנה, איטיות זרם השתן והגדלת הערמונית היה קטן יותר (p< 0.001). במחקר הודגם כי שימוש בסטטינים היה קשור לדחייה של 6.5 -7 שנים בהופעת תסמינים בינוניים וחמורים והגדלת הערמונית.

 

המחברים מסכמים כי למרות שמטרת השימוש בסטטינים היא למנוע תחלואה לבבית יתכן ויש לשימוש זה גם יתרונות במניעה של תחלואה אורולוגית.

לסיכום בשלב זה עדיין לא ניתן לרשום סטטינים לגברים צעירים לשם מניעת תחלואה אורולוגית . יש צורך במחקר פרוספקטיבי ארוך טווח של מספר שנים כדי לאמת את תוצאות המחקר המוצג כאן.  

St Sauver JL, Jacobsen SJ, Jacobson DJ, McGree ME, Girman CJ, Nehra A, Roger VL, Lieber MM.: Statin use and decreased risk of benign prostatic enlargement and lower urinary tract symptoms. BJU Int. 2010 Aug 26

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני