חדשות

גישות חדשות לטיפול בזיהומים חוזרים בדרכי השתן (Curr Opin Urol)

26/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Current Opinion in Urology כותבים מומחים כי הטיפול בחולים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן מתמקד כיום בשימוש מושכל בטיפול אנטיביוטי וחשיבות הבטחת אבחנה מדויקת עם תרבית שתן חיובית בנוכחות תסמיני דלקת בשלפוחית השתן ולהקפיד מתן טיפולי הבחירה לצמצום תופעות הלוואי של טיפול אנטיביוטי.

 

ברקע לסקירה מסבירים הכותבים כי זיהומים חוזרים בדרכי השתן מהווים נטל רב על מערכת הבריאות. ההנחיות העדכניות והתקדמות בתחום מעידים על שינוי המגמה מצד הרופאים והחולים, עם התרחקות ממתן טיפול אנטיביוטי אמפירי לכיוון שימוש מושכל בתרופות אנטיביוטיות.

 

שימוש מושכל בתרופות אנטיביוטיות, כולל הגברת מודעות לנזקים העקיפים של תרופות אנטיביוטיות והסיכון לעמידות חיידקים, זוכים לתשומת לב רבה בהנחיות החדשות. אבחנה מדויקת של זיהומים חוזרים בדרכי השתן היא הכרחית. רביות שתן נדרשות לתיעוד זיהומים חוזרים בדרכי השתן ויש להשלים תרביות שתן לפני כל טיפול.

 

אפשרויות טיפול קו-ראשון (Trimethoprim-Sulfamethoxazole, Nitrofurantoin ו-Fosfomycin) ישמשו בכל מקרה אפשרי. בחולים עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן אין לטפל במקרים של צמיחת חיידק בתרבית שתן בהעדר תסמינים. למרות שמתן טיפול אנטיביוטי מניעתי הינה גישה יעילה, משטרי טיפול ללא אנטיביוטיקה הדגימו תוצאות מבטיחות.

 

Curr Opin Urol. 2020;30(6):833-837

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני