חדשות

ההשפעה של רמות סוכר בדם על התוצאות הקליניות לאחר תרומבקטומי מכאנית לטיפול בחסימת כלי דם גדול (J Neurointerv Surg)

09/08/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Neurointerventional Surgery מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה חדשה, מהן עולה כי רמות סוכר בדם בקבלה לאשפוז מנבאות את תוצאות תרומבקטומי מכאנית לטיפול בחסימת כלי דם גדול.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תרומבקטומי מכאנית מהווה את הטיפול המרכזי בחולים עם אירוע מוחי איסכמי חד עקב חסימת כלי דם גדול. מחקרים קודמים מצאו כי טיפול תרומבוליטי תוך-ורידי מלווה בתוצאות קליניות גרועות יותר בחולים עם רמות סוכר גבוהות בדם באשפוז. עם זאת, אין נתונים אודות ההשפעה של היפרגליקמיה באשפוז במקרים של תרומבקטומי מכאנית.

 

מטה האנליזה הנוכחית בחנה את ההשפעה של רמות סוכר גבוהות בדם באשפוז על התוצאות הקליניות לאחר תרומבקטומי מכאנית. החוקרים ערכו חיפוש במאגרי Ovid EMBASE, PubMed, Scopus ו-Cochrane Library שפורסמו עד מרץ 2021. חיפוש ראשוני הוביל לזיהוי 2,118 מאמרים ולאחר הוצאת מחקרים לא מתאימים, הסקירה כללה שלושה מחקרים פרוספקטיביים וחמישה מחקרים רטרוספקטיביים.

 

בסיכומו של דבר, החוקרים אספו נתונים אודות 5,861 חולים, מהם 2,041 חולים עם היפרגליקמיה ו-3,820 חולים עם רמות סוכר תקינות בדם.

 

בקרב אלו עם היפרגליקמיה בקבלה לאשפוז תועד סיכון נמוך יותר למדד mRS (Modified Rankin Scale) של פחות מ-3 נקודות (יחס סיכון של 0.65, p<0.0001) וסיכון גבוה כפליים לדימום תוך-גולגולתי תסמיני (יחס סיכון של 2.07, p<0.001) ותמותה (סיכון יחסי של 1.73, p<0.0001).

 

בחולים עם היפרגליקמיה באשפוז שעברו תרומבקטומי מכאנית לטיפול בחסימת כלי דם גדול תועד סיכון מוגבר לתוצאות קליניות שליליות, דימום תוך-גולגולתי תסמיני ותמותה. מכאן עולה כי רמות סוכר בקבלה עשויות לשמש כגורם המנבא את תוצאות הטיפול באוכלוסיה זו. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים אשר יתמקדו בהערכת רמות סוכר בדם בעת הקבלה לאשפוז כגורם סיכון בחולים המופנים לתרומבקטומי מכאנית בשל חסימת כלי דם גדול.

 

J Neurointerv Surg. 2021 Aug 6

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני