מאמרי מערכת

מחקר אקראי ומבוקר בודק טיפול קצר טווח ב- solar keratoses באמצעות משחת imiquimod 5%.

02/12/2003

סקירת עורך מאמרי המערכת במדור הדרמטולוגיה, ד"ר משה לפידות:

 

מחקר דו-מרכזי, אקראי, כפול-סמיות ומבוקר שפורסם לאחרונה בודק את בטיחות השימוש במשחת imiquimod 5% לתקופה קצרה, ואת יעילותו בהפחתת שיעור ה- solar keratoses (SK) ב- 75% בתוך שדה טיפול מוגדר.

 

בניסוי השתתפו נבדקים שבהם נצפו 5-15 נגעיSK  בתוך אזור טיפול אחד (על הקרקפת, על המצח והרקות או על שתי הלחיים) בזמן התחלתו, והם חולקו באופן אקראי לטיפול במריחת משחת imiquimod או משחה אינרטית, חסרת פעילות, על כל האזור המטופל שלוש פעמים בשבוע למשך שלושה שבועות.

 

כעבור 4 שבועות מזמן תחילת הטיפול נבדק שיעור ההעלמות של הנגעים בקרב הנבדקים. הנבדקים שבהם נמצא שיעור העלמות נמוך מ-75% החלו במתן נוסף של המשחה למשך שלושה שבועות נוספים. מעקב עד לזמן סיום הניסוי ללא מתן טיפול נוסף נערך אחר הנבדקים שבהם נמצא שיעור העלמות של 75% מהפגעים או יותר מכך .

 

עם סיום הניסוי, כעבור 14 שבועות מתחילת הטיפול, נבדקו כל המשתתפים והוערכו תוצאות  הטיפול הראשוני (העלמות של ה- solar keratosesבשיעור גבוה או נמוך מ-75% ביחס למצב בתחילת הניסוי).

 

ב-21 (72%) מתוך 29 המטופלים שטופלו באמצעות imiquimod נעלמו לפחות 75% מהנגעים שנצפו בתחילת הניסוי לעומת 3 (30%) מתוך 10 המטופלים שטופלו במשחה אינרטית, (P=0.027). הטיפול ב- Imiquimod נסבל היטב על-ידי הנבדקים.

 

במחקר הנוכחי בוצע מעקב לזמן קצר בלבד, אך עולה ממנו כי imiquimod מהווה אפשרות טיפולית פוטנציאלית בחולים הסובלים מ-SK.

 

הערת העורך: נראה הוא שבהדרגה יפתחו אפיקים נוספים לכיוון תרופתי מעניין זה של אינדוקציה של מערכת החיסון כנגד נגעים טרום סרטניים וסרטניים.

 

Australas J Dermatol. 2003 Nov;44(4):250-5.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני