חדשות

הערכת השכיחות והמאפיינים של דלקת שריר לב תת-קלינית במחלימי קורונה (JAMA Cardiol)

02/06/2021

 

דלקת שריר הלב מתפתחת בחלק קטן מהספורטאים התחרותיים לאחר זיהום בנגיף הקורונה, גם באלו ללא תסמינים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דלקת של שריר הלב עלולה להתפתח בזיהום נגיף הקורונה. פאנל The Big Ten Conference דורש הערכה לבבית מקיפה, כולל בדיקת MRI של הלב של כלל הספורטאים עם אבחנה של נגיף הקורונה. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את שיעורי ההימצאות של דלקת שריר הלב בספורטאים עם COVID-19 ולהשוות גישות סקר שונות לחזרה בטוחה לפעילות ספורט.

 

ממאגר Big Ten COVID-19 Cardiac Registry  זיהו החוקרים 1,597 ספורטאים שעברו בדיקות קרדיווסקולאריות. מבין אלו, 37 חולים אובחנו עם דלקת שריר הלב על-רקע COVID-19. בתשעה חולים הייתה עדות קלינית לדלקת שריר הלב וב-28 חולים הייתה אבחנה של דלקת תת-קלינית של שריר הלב.

 

במידה ובדיקה לבבית תבסס על תסמינים לבביים בלבד, אזי רק 5 ספורטאים היו מאובחנים. בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית של הלב של כלל הספורטאים הובילה לעליה של פי 7.4 בשיעורי אבחנת דלקת שריר  הלב (קלינית ותת-קלינית). בדיקות הדמיה בתהודה מגנטית של הלב שבוצעו לאורך המעקב ב-27 חולים (73.0%) הדגימו נסיגה על אות מוגבר ב-T2 בכלל הנבדקים והאדרה מאוחרת של גדוליניום ב-11 חולים (40.7%).

 

ממצאי המחקר מסייעים בהבנה טובה יותר של שיעורי הימצאות של דלקת קלינית ותת-קלינית של שריר הלב בספורטאים במכללות לאחר זיהום בנגיף הקורונה. יש מקום להשלים מחקרים נוספים להערכת החשיבות של בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית של הלב של ספורטאים בכדי לקבוע מתי יכולים לחזור בבטחה לפעילות ספורט.

 

JAMA Cardiol. Published online May 27, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

כידוע משרד הבריאות עדכן כי נמצא כי מיו-קרדיטיס הופיעה בשכיחות גבוהה מהמצופה בקרב גברים צעירים לאחת מנת החיסון השנייה. כאן דווקא מדווח על מיו-קרדיטיס בקרב חולי קורונה שהחלימו ונראה שצריך לקחת בחשבון גם את הדיווח הזה.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני