חדשות

האם יש הבדל בשיעור סיבוכי פצע עם טיפול באמצעות לחץ שלילי לעומת חבישות קונבנציונאליות? (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAOS)

12/09/2021

 

שימוש בטיפול בלחץ שלילי בחתך סגור לא הדגים הבדלים משמעותיים בשיעור סיבוכי פצע לאחר ניתוח חוזר להחלפת מפרק הירך, בהשוואה לטיפול בחבישות סטנדרטיות, כך עולה מנתונים מוקדמים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopedic Surgeons.

 

החוקרים חילקו באקראי 113 חולים שעברו ניתוח חוזר להחלפת מפרק ירך לטיפול בלחץ שלילי בחתך סגור, או טיפול בחבישות סטנדרטיות (Aquacel).

 

התוצא העיקרי של המחקר היה היארעות כל סיבוכי פצע בתוך 90 ימים מהניתוח החוזר.

 

מהנתונים המוקדמים של המחקר עולה כי אין הבדלים משמעותיים בשיעורי סיבוכי פצע בין שתי הקבוצות. בזרוע הטיפול בלחץ שלילי תועדו שבעה סיבוכי פצע (12%), זאת בהשוואה ל-4 סיבוכי פצע (7%) בזרוע הטיפול בחבישות סטנדרטיות, כאשר ההבדל בין הקבוצות לא היה מובהק סטטיסטית.

 

למרות שדרושים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה לקבוע מסקנות חד-משמעיות בנושא, החוקרים כותבים כי לא ניתן לשלול השפעה אפשרית של גישת הניתוח על התוצאות.

 

החוקרים מסבירים כי ישנם מחקרים רבים שהעידו כי טיפול בלחץ שלילי עשוי להיות יעיל במקרים של ניתוחים להחלפת ברך או ניתוחים להחלפת ירך בגישה קדמית. במחקר הנוכחי, המבוסס על אופן ביצוע הניתוחים במרכז הרפואי של החוקרים, כמעט כל ניתוחים חוזרים להחלפת מפרק הירך נערכו בגישה אחורית וייתכן כי בגישה זו הסיכון לסיבוכי פצע שונה, בהשוואה לניתוח בגישה קדמית והם סבורים כי השלמת הניתוח בגישה אחורית כרוכה בסיכון נמוך יותר לסיבוכי פצע וכי זו אחת הסיבות לכך שלא תוארו הבדלים בין חבישות סטנדרטיות ובין טיפול בלחץ שלילי במחקר זה.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAOS

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני