חדשות

תכנית אימון מוחי רב תחומית בת 12 שבועות במטופלים קשישים עם הפרעה קוגניטיבית קלה הובילה לשיפור ניכר ולהגדלת נפח ההיפוקמפוס (AAIC)

22/07/2015

מאת מערכת אי-מד

מחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה הבינ"ל לאלצהיימר (AAIC) מראה כי אימון מוחי רב תחומי במבוגרים הסובלים מהפרעה קוגניטיבית קלה (MCI) למשך 12 שבועות הוביל לשיפור בתפקוד ובהגדלת נפח ההיפוקמפוס, תוצאות שלדעת החוקרים הושגו לראשונה במסגרת מחקר כזה.

החוקרים מציינים כי אחד מעקרונות המפתח של ההתערבות, מעבר לטיפול בבעיות הרפואיות, מתן נוירופידבק , מדיטציה והדרכה לפעילות גופנית ותזונה כולל תוספי אומגה 3 , היה הדגש על משמעות החיים.

להערכת החוקרים התכנית ניתנת ליישום בכל מערכת קלינית עם גישה אינטגרטיבית שכוללת נוירולוגים, פסיכולוגים, מומחי שינה, תזונאים ופיסיולוגים של המאמץ שיכולים לעבוד כצוות.

החוקרים מסבירים ברקע כי ירידה קוגניטיבית ואטרופיה מוחית נגרמים ממגוון של פתולוגיות המשניות למחלת אלצהיימר, מחלת כלי דם במוח, הפרעות שינה, אורח חיים סדנטרי וחסר בגירויים קוגניטיביים.

השתתפו במחקר 127 מבוגרים בגיל ממוצע 70.7 עם MCI . התכנית התמקדה בביצוע הערכה וטיפול מותאם אישי של אטיולוגיות שאינן אלצהיימר. המשתתפים עברו הערכה רפואית ונוירולוגית מלאה בכדי להגדיר את הגורמים הפוטנציאליים של הירידה הקוגניטיבית שלהם ולאחר מכן קיבלו למשך 12 שבועות 5 שעות שבועיות של התערבות "אחד על אחד".

מידי שבוע קיבלו המשתתפים 2 שעות של גירוי קוגניטיבי , 2 שעות של נוירופידבק ושעה של אימון מוחי. התכנית כללה גם אימון לשיפור מיומנויות קוגניטיביות, מדיטציה, ייעוץ לביצוע פעילות גופנית ותזונה ים תיכונית כולל תוספי אומגה 3 .

המטופלים עברו גם אלקטרואנצפלוגרפיה (רישום הפעילות החשמלית של המוח) כמותית (Q-EEG) ו-MRI ומבחן נוירוקוגינטיבי בתחילת המחקר ולאחר השלמת תכנית האימון.

התוצאות הראו ש-84% מהמשתתפים שהשלימו את התכנית השיגו שיפור מובהק סטטיסטי בלפחות 3 מתוך 10 רכיבים של המבחן הנוירוקוגנטיבי , כמו למשל תשומת לב, ריכוז, תפקודי ניהול, פתרון בעיות או מהירות עיבוד קוגניטיבי .

כמו כן 58% הראו בסיום התכנית שיפור ב-Q-EEG לכיוון תפקוד נורמלי של גלי המוח. בממוצע, הייתה נסיגה של 41.4% לכיוון התפקוד הנורמלי.

בדיקת ה-MRI שבוצעה ב-17 מטופלים לאחר התכנית מצאה שב-65% מהם הייתה נסיגה באטרופיה ההיפוקמפוסית שלהם או עלייה בנפח בהשוואה לרמת הבסיס.  בשני מטופלים שעברו MRI שנה לאחר התכנית השיפור בהיפוקמפוס היה 3%-4% .

ע"פ הדיווח במדסקייפ המשתתפים בכנס שבפניהם הוצגו התוצאות הגיבו בהתלהבות וחלק אף הגדיר אותן כ"מדהימות".

Alzheimer's Association International Conference (AAIC) 2015. Abstract 4331. Presented July 19, 2015.

לדיווח במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני