חדשות

מדד חדש עשוי לסייע בחיזוי הסיכון לזיהום חמור במהלך חום נויטרופני בילדים תחת טיפול כנגד מחלות ממאירות (The Lancet Child & Adolescent Health)

27/12/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Child and Adolescent Health מדווחים חוקרים מצרפת על כלי חדש המסייע בחיזוי הסיכון לזיהום חמור במהלך חום נויטרופני בילדים תחת טיפול כנגד מחלות ממאירות.

 

החוקרים קבעו את מרכיבי המדד במדגם שכלל 539 אירועים של חום נויטרופני (270 חולים עם ממאירויות המטולוגיות, 269 חולים עם גידולים סולידיים). משתנים משמעותיים שנכללו בעץ ההחלטה כללו את סוג הממאירות (גידול סולידי לעומת ממאירות המטולוגית), גיל, כימותרפיה בסיכון גבוה, דרגת החום, ריכוז CRP לאחר 24-48 שעות מהאשפוז, ריכוז לויקוציטים, ספירת טסיות ופרו-קלציטונין (בקבלה ולאחר 24-48 שעות). הרגישות של מדד DISCERN-FN עמדה על 98%, הסגוליות עמדה על 56% והערך המנבא השלילי עמד על 0.04.

 

במדגם הוולידציה נכללו 1,806 אירועים של חום נויטרופני, מהם 332 (18%) נקשרו עם זיהום חמור. במדגם זה, למדד DISCERN-FN הייתה רגישות של 95%, סגוליות של 38% וערך מנבא שלילי של 0.13.

 

הכלי המוצע הבחין בין חום נויטרופני ילדים עם ממאירויות המטולוגיות או סולידיות, מאחר והסיכון לזיהום חמור גבוה פי שלוש בילדים עם ממאירויות המטולוגיות. לכן, זהו כלי החיזוי הראשון המבחין בסיכון לזיהום חמור בנקודות זמן שונות, בהתאם לסוג הממאירות.

 

ניתן להיעזר בכלי בשלב מוקדם, כאשר הנתונים נאספים בקבלה לאשפוז של ילדים עם גידול סולידי (הסיכון הנמוך ביותר לזיהום חמור) ו-24-48 שעות לאחר האשפוז של חולים עם ממאירויות המטולוגיות, כך שניתן לבדוק מחדש ולקבוע המלצה בביטחון גדול יותר.

 

החוקרים מתכננים בימים אלו מחקרים נוספים להערכת הכלי החדש במטרה להוכיח את השימושיות שלו בפועל.

 

The Lancet Child & Adolescent Health 2021.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני