חדשות

פרוטוקולים מסודרים לניקוי הנרתיק עשויים להפחית סיכון לזיהומים לאחר ניתוח קיסרי (מתוך כנס מטעם ה-ACOG)

14/12/2020

 

תכנית שיפור איכות המשלב פרוטוקול ניקוי הנרתיק עם Azithromycin הובילה לירידה משמעותית בשיעור זיהומים באתר ניתוח בנשים לאחר ניתוח קיסרי, כך מדווחים חוקרים מארצות הברית במהלך כנס מטעם ה-American College of Obstetricians and Gynecologists.

 

בינואר 2017 הוסיפו החוקרים לפרוטוקול מניעת זיהומים באתר הניתוח גם המלצות לניקוי הנרתיק עם הוספת Azithromycin במרץ 2018. ניקוי הנרתיק כלל 30 שניות של ניקוי קדמי לאחורי לפני הכנסת קתטר שתן והטיפול ב-Azithromycin ניתן במינון של 500 מ"ג דרך הוריד בנוסף לטיפול אנטיביוטי לפני ניתוח ובתוך שעה מניתוח קיסרי.

 

מדגם המחקר כלל 1,033 לידות, מהן 291 בוצעו לפני ההתערבות, 335 לאחר ניקוי נרתיק בלבד ו-407 לידות לאחר פרוטוקול ניקוי הנרתיק עם מתן Azithromycin. גיל המשתתפות הממוצע עמד על 30 שנים.

 

שיעור הזיהומים באתר הניתוח עמד על 22% בקבוצת הטיפול הסטנדרטי, 17% עם ניקוי הנרתיק בלבד ו-15% עם ניקוי הנרתיק ומתן Azithromycin. כאשר החוקרים בחנו את הנתונים לפי סוג הזיהום, לא תועדו זיהומים עמוקים באתר הניתוח בקבוצות בהן הפרוטוקול כלל ניקוי הנרתיק או ניקוי הנרתיק עם מתן Azithromycin, בהשוואה לשיעור של 2% בקבוצת הטיפול הסטנדרטי. בנוסף, שיעורי אנדומטריטיס היו נמוכים יותר משמעותית עם ניקוי הנרתיק (10%) או ניקוי הנרתיק עם מתן Azithromycin (11%), בהשוואה לטיפול הסטנדרטי (16%).

 

על-בסיס ממצאי המחקר, החוקרים מסבירים כי הם ימליצו על הפרוטוקול לנשים המיועדות לניתוח קיסרי.

 

מתוך כנס מטעם ה-ACOG

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני