חדשות

האם לתוספת גופי קטון יש תועלת בטיפול בחולים עם מחלות לב וכלי דם? (J Am Coll Cardiol)

02/03/2021

 

מסקירה שפורסמה בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה כי לגופי קטון תתכן תועלת תרפואיטית בחולים עם מחלות לב וכלי דם, ללא תלות בשיטה המשמשת להביא לעליה בנוכחותם בלב.

 

החוקרים בחנו את העדויות ממחקרים קודמים אודות החשיבות האפשרית של גופי קטון בשיפור מחלות לב וכלי דם ומצאו כי עליה ברמות קטונים בדם עשויה להגן על החולים.

 

דיאטה קטוגנית, הכוללת צריכה דלה מאוד של פחמימות ועתירת שומנים, הינה גישה נפוצה להשראת קטוזיס; עם זאת, מתן אקסוגני של קטונים עשוי להוות גישה עדיפה להגדלת רמות גופי קטון בדם.

 

לאחרונה גילו מומחים כי התועלת של מעכבי SGLT-2 מבוססת על גופי קטון וכן מצאו כי מתן אקסוגני של גופי קטון עשוי לשפר את תפקוד הלב בחולים עם אי-ספיקת לב. תובנות אלו הובילו למחקר קליני בו נבחנו ההשפעות של קטונים אקסוגניים על היכולת הגופנית של חולים עם אי-ספיקת לב. בזמן העבודה על הפרויקטים הללו, החוקרים הבינו כי החשיבות של קטונים בפתופיזיולוגיה הקרדיווסקולארית היא מאוד מתוחכמת.

 

קטונים מספקים דלק חליפי למספר איברים בזמן צום ממושך, הגבלת פחמימות חמורה, או לאחר תקופות של מאמץ גופני אינטנסיבי. למעשה, במצבי קיצון, גופי קטון עשויים להיות אחראיים ל5-20% מסך ההוצאה האנרגטית של הגוף.

 

מחלות לב מלווה באובדן גמישות מטבולית וגם בשלבים המוקדמים של מחלת לב מבנית, המעבר מניצול חומצות שומן לניצול גלוקוז מלווה בהפחתת מטבוליזם חמצוני. קטונים אינם רק מהווים דלק יעיל, אלא גם בעלי השפעות פליאו טרופיות על המערכת הקרדיווסקולארית, כולל שיפור עקה חמצונית, תפקוד אנודתל, דלקת ושעתוק גנים המעורבים בבקרת לחץ דם.

 

הכותבים דנים בדרכים להשראת קטוזיס, כולל הדיאטה הפופולארית, מאמץ גופני ממושך, או צום במשך למעלה מ-24 שעות. למרות השימוש הנרחב, ההשפעה של דיאטות קטגוניות על גורמי סיכון קרדיווסקולאריים אינה מתוארת היטב. יתרה מזאת, לאור האופי המורכב של הדיאטה הקטוגנית ואי הודאות אודות ההשפעות על גורמי סיכון קרדיווסקולאריים, הכותבים אינם סבורים כי מדובר בגישה מבטיחה להשראת קטוזיס. אפשרויות נוספות להשראת קטוזיס כוללות צריכת פרקורסרים של קטונים או מתן פומי של מקורות חיצוניים לקטונים (דוגמת, מלחי קטון). עוד ישנה אפשרות למתן קטונים דרך הוריד.

 

למרות הסטיגמה השלילית של גופי קטון, יש להם חשיבות קריטית בתגובה הקרדיווסקולארית לדחק מטבולי. בהתאם, גופי קטון עשויים לשמש כגישה חדשה לטיפול במגוון מחלות לב וכלי דם.

 

J Am Coll Cardiol. Published online February 23, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני