חדשות

נתוני עולם אמיתי תומכים ביעילות Benralizumab לטיפול באסתמה חמורה (Journal of Allergy and Clinical Immunology)

10/10/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology מדווחים חוקרים על נתוני עולם אמיתי מהם עולה כי Benralizumab (פסנרה) מהווה טיפול יעיל כנגד אסתמה אאזנופילית חמורה בחולים עם וללא CRSwNP (Chronic Rhinosinusitis with Nasal Polyps).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שיעורי הימצאות CRSwNP נעים סביב 40% עד 60% מהחולים עם אסתמה אאזנופילית חמורה. ל-CRSwNP השפעה משמעותית על הסיכון להופעת תסמינים והתלקחויות המחלה, התורמים לנטל הסוציו-אקונומי של אסתמה אאזנופילית בשל צורך בניתוחים אנדוסקופיים חוזרים של הסינוסים.

 

מחקרים קודמים הראו את היעילות של Benralizumab בטיפול באסתמה אאזנופילית חמורה, עם הפחתת התלקחויות אסתמה ושימוש בסטרואידים פומיים, לצד שיפור ההפרעה בזרימת האוויר ובקרת אסתמה.

 

במטרה לבחון את התועלת של Benralizumab בחולים עם אסתמה אאזנופילית חמורה ו-CRSwNP, החוקרים מאיטליה השלימה מחקר תצפיתי רב-מרכזי, שכלל 137 חולים (גיל ממוצע של 53.9 שנים) שקיבלו Benralizumab במשך לפחות 24 שבועות. מבין אלו, 58 חולים אובחנו עם אסתמה אאזנופילית חמורה ו-79 אובחנו עם אסתמה אאזנופילית חמורה עם CRSwNP.

 

החוקרים השלימו הערכה של החולים באמצעות מדד SNOT-22 (Sino-Nasal Outcome Test) בתחילת המחקר ולאחר 24 שבועות. הם אספו נתונים אודות התלקחויות אסתמה, מדד ACT (Asthma Control Test), תפקודי ריאות, מינון טיפול פומי בסטרואידים וספירת אאזנופילים ובזופילים בדם היקפי בתחילת המחקר, לאחר 4 שבועות, 12 שבועות ו-24 שבועות.

 

בקרב 79 החולים עם CRSwNP תועד חציון מדד SNOT-22 של 46 נקודות בתחילת המחקר, אשר ירד ל-32 נקודות לאחר 24 שבועות (p<0.0001).

 

שיעור ההתלקחויות השנתי ירד מממוצע של 4 ל-0 (p<0.0001), זאת בקורלציה עם שיפור במדד ACT מממוצע של 13 בתחילת המחקר ל-20 לאחר המנה הראשונה לאחר 4 שבועות ול-22 לאחר 24 שבועות (p<0.0001).

 

לאחר 24 שבועות, בשיעור גבוה יותר של חולים עם CRSwNP מאלו עם אסתמה אאזנופילית חמורה בלבד (92.4% לעומת 79.3%, p=0.0387) הודגם שיפור בעל חשיבות קלינית במדדי ACT (עליה של לפחות 3 נקודות מתחילת המחקר). החוקרים זיהו במקביל שיפור בתפקודי הריאות כבר בתוך ארבעה שבועות מתחילת הטיפול.

 

מבין 59.1% מהחולים שנדרשו למינון אחזקה של טיפול פומי בסטרואידים בתחילת המחקר, החוקרים זיהו חציון ירידה במינון לאחר 24 שבועות מ-10 מ"ג ל-0 מ"ג. בנוסף, 70.4% מהחולים הצליחו להפסיק את טיפול האחזקה בסטרואידים פומיים.

 

נכון להיום, טיפול מותאם אישי לחולים עם אבחנה של אסתמה אאזנופילית חמורה מהווה את אחת ההתקדמויות המשמעותיות בטיפול באסתמה בעידן המודרני. ממצאי המחקר מאשרים כי Benralizumab מהווה אפשרות טיפול חשובה בחולים עם אסתמה אאזנופילית חמורה, בפרט בליווי פוליפים באף.

 

Journal of Allergy and Clinical Immunology 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני