חדשות

חשיבות ארוחות בוקר במניעת מחלות לב וכלי דם במבוגרים (Circulation)

24/07/2013

 

מחקר פרוספקטיבי גדול תומך בתפיסה הנפוצה לפיה לארוחת בוקר חשיבות רבה, כאשר בהשוואת גברים שהקפידו על ארוחת בוקר, באלו שויתרו על ארוחת בוקר נרשמה עליה של 27% בסיכון לאוטם לבבי או תמותה עקב מחלת לב כלילית. ממצאי המחקר מבוססים על נתוני HPFS (Health Professionals Follow-up Study), ופורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Circulation.

 

החוקרים עקבו אחר כ-27,000 גברים בגיל העמידה ומבוגרים יותר, שעבדו בתחום הרפואי במשך למעלה מ-16 שנים. במהלך תקופה זו, 1,527 גברים אובחנו עם מחלת לב כלילית, שהוגדרה כאוטם לבבי פטאלי או מחלת לב כלילית לא-פטאלית.

 

החוקרים כותבים כי מדובר במחקר די גדול, עם מעקב ארוך מאוד ומספר רב של מקרי מחלת לב כלילית. לכן מנקודת מבט זו, הקשר בין ויתור על ארוחת בוקר ובין סיכון מוגבר למחלת לב כלילית הוא די בולט. הם מציינים כי בגברים צעירים, אך לא מבוגרים, נרשם סיכון מוגבר משמעותית.

 

לפי נתוני NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) משנת 2002, 18-20% מהמבוגרים בארצות הברית מוותרים באופן קבוע על ארוחת הבוקר. מחקרים קודמים שהתבססו על נתונים מדגם HPFS מצאו כי בגברים שויתרו על ארוחת הבוקר נרשם סיכון מוגבר לעליה משמעותית במשקל הגוף או התפתחות סוכרת מסוג 2.

 

במטרה לבחון כיצד ויתור על ארוחת הבוקר עשוי להשפיע על המצב הבריאותי, החוקרים בחנו את הנתונים אודות משתתפים במחקר HPFS שהיו בגילאי 45-82 שנים, כאשר השיבו על שאלון בנוגע להרגלי האכילה. כמעט כל הגברים (97%) היו לבנים וממוצא אירופאי.

 

בקרב גברים שדיווחו כי לא אכלו ארוחת בוקר תועדה שכיחות גבוהה יותר של גברים צעירים, עבודה במשרה מלאה, צריכת אלכוהול בכמות רבה, רווקים, פעילות גופנית פחותה ומעשנים, בהשוואה לגברים אחרים.

 

לאחר תקנון למספר גורמים – איכות התזונה, קלוריות, צריכת אלכוהול, תדירות ארוחות, מאפייני שינה, פעילות גופנית, עישון, הורה עם אוטם לבבי בגיל צעיר, מצב העבודה ובדיקה גופנית לאחרונה – החוקרים מצאו קשר בין ויתור על ארוחת בוקר ובין עליה של 27% בסיכון למחלת לב כלילית.

 

לאחר תקנון נוסף למדד מסת הגוף, יתר לחץ דם, היפרכולסטורלמיה וסוכרת, ויתור על ארוחת בקר לווה בעליה של 18% בלבד בסיכון למחלת לב כלילית, רמז לכך שהרגלי האכילה עשויים להשפיע על הסיכון למחלת לב כלילית במסלולים הקשורים בגורמי סיכון מסורתיים אלו.

 

הסיכון המוגבר נבע מסיכון מוגבר בגברים בגיל העמידה: באלו בגילאי 45-60 שנים, באלו שויתרו על ארוחת בוקר נרשמה עליה של 50% בסיכון למחלת לב כלילית, בהשוואה לאלו שאכלו ארוחת בוקר. בגברים מעל גיל 60 שויתרו על ארוחת בוקר לא נרשמה עליה משמעותית בסיכון למחלת לב כלילית, בהשוואה לגברים מבוגרים אחרים שהקפידו על ארוחת בוקר.

 

Circulation 2013

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<