חדשות

הנחיות חדשות לצמצום טיפול בתרופות ממשפחת PPI (מתוך Can Fam Physician)

22/05/2017

 

סדרת הנחיות חדשות נועדה לסייע לרופאים לקבל החלטות באשר ואופן ובטיחות צמצום טיפול בתרופות ממשפחת PPI (Proton Pump Inhibitor). ההמלצות מבוססות-עדויות משלבות נתונים ממחקרים מרכזיים ומתמקדות בתוצאים חשובים למטופל, כולל סיכון ותועלת של הפחתת מינון PPI.

 

חששות בנוגע לשימוש-יתר בתרופות ממשפחת PPI עלו עם הצטברות נתונים אודות אירועים חריגים אפשריים, כולל סיכון מוגבר למחלת כליות, זיהום בקלוסטרידיום דיפיצילי ושברי ירך. טיפול כרוני ב-PPI נפוץ גם כן, כאשר חלק מהמחקרים לא מצאו התוויה להמשך טיפול ב-PPI בעד 40-65% מהחולים המאושפזים שנטלו את הטיפול התרופתי.

 

ההנחיות הנוכחיות לטיפול ב-GERD (Gastroesophageal Reflux Disease) ומחלת כיב פפטית ממליצות על קורס קצר של PPI ומציעות לרופאים לנסות הפסקת התרופות הללו או טיפול בחולים במינון היעיל הנמוך ביותר. עם זאת, ההנחיות הנוכחיות אינן מספקות המלצות כיצד לצמצם את הטיפול ב-PPI.

 

ההמלצות החדשות מתמקדות במבוגרים מעל גיל 18 שנים, עם תסמינים בדרכי עיכול עליונות, שקיבלו טיפול ב-PPI למשך תקופה של לפחות ארבעה שבועות, עם הפוגה בתסמינים. בחולים אלו, ההנחיות ממליצות לרופאים להפחית את המינון היומי של הטיפול התרופתי או להפסיק את התרופה ולהחליף לטיפול ב-PPI לפי הצורך. המלצה זו להפחתת המינון של PPI או להחלפה לטיפול לפי הצורך הוגדרה ע"י המומחים כהמלצה חזקה.

 

כחלופה לטיפול ב-PPI, ההנחיות מציעות לרופאים לשקול מעבר לחסמי קולטני H2. עם זאת, בשל הסיכון המוגבר להישנות תסמינים עם טיפול זה, ההמלצה מוגדרת כחלשה.

 

בסיכומו של דבר, המומחים מאמינים כי ההנחיות החדשות יעודדו רופאים להעריך בקפידה את הצורך בהמשך טיפול ב-PPI וצפויות להביא להפחתת הטיפול התרופתי.

 

Can Fam Physician. 2017;63:354¬-364

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<