חדשות

בנוכחות הנחיות שונות לטיפול בהליקובקטר פילורי, כיצד על הרופאים לנהוג במקרים אלו? (מתוך אתר מדסקייפ)

05/09/2018

 

בספרות הרפואית ניתן למצוא המלצות שונות בנושא הטיפול הטוב ביותר כנגד הליקובקטר פילורי, אשר השתנו לאורך הזמן, עדות להבנה טובה יותר של הזיהום. כיום ניתן למצוא שלוש קווים מנחים – הנחיות ה-American College of Gastroenterology Clinical Guideline, מסמך ה-Toronto Consensus ודו"ח ה-Maastricht VFlorence Consensus Report. במאמר הנוכחי דנים הכותבים בסקירה קצרה וכללית של חלק מהשינויים הבאים לידי ביטוי בהנחיות אלו.

 

בחירת טיפול אנטיביוטי

 

שלושת הקווים המנחים מעידים על עליה בעמידות ל-Clarithromycin, ואין מקום לטיפול משולש מסורתי (Clarithromycin+Amoxicillin+PPI), אלא אם שיעורי עמידות ל-Clarithromycin נמוכים מ-15%. מדובר בממצא המשנה את כללי המשחק; במקומות בהן לא נהוג לבצע בדיקת רגישות לטיפול בהליקובקטר פילורי, יש להימנע ממתן טיפול משולש על-בסיס Clarithromycin.

 

טיפול קו-ראשון

 

טיפול מרוב מהווה את הטיפול הסטנדרטי החדש. משלב של Clarithromycin עם Amoxicillin, Metronidazole ו-PPI, הניתנים כולם פעמיים ביום, מומלץ כטיפול קו-ראשון. משטר חליפי כולל Bismuth, Metronidazole, Tetracycline ו-PPI. טיפול משולש עם Levofloxacin, Amoxicillin ו-PPI מהווה חלופה, אך אינו מומלץ כאפשרות הראשונית הטובה ביותר.

 

משך טיפול

 

למרות מרוץ לטיפול בעל משך קצר יותר, ההמלצה היא למתן 14 ימי טיפול.

 

טיפול הצלה

 

במקרים בהם מדובר בזיהום עיקש, יש לנקוט בכל המאמצים להימנע משימוש בתרופות אנטיביוטיות בהן היה שימוש קודם ולבחון דיווחים אודות עמידות משמעותית ל-Amoxicillin. טיפול מרובע על-בסיס Bismuth, או טיפול משולש על-בסיס Levofloxacin מהווים משטרי הצלה מקובלים.

 

המלצות חדשות לבדיקה וטיפול

 

בחולים צעירים מתחת לגיל 60 שנים עם דיספפסיה שלא השלימו בירור, וללא עדות לסימני אזהרה, ניתן לשקול בדיקות לא-אנדוסקופיות. בחולים עם חסר ברזל ללא-הסבר יש לבדוק להליקובקטר פילורי. נתונים חדשים אודות חולים עם ITP (Idiopathic Thrombocytopenic Purpura) מעידים כי לפחות במבוגרים, יש שיפור ממושך בספירת טסיות לאחר טיפול.

 

בדיקה לאחר הכחדה

 

יש לבצע בדיקה לאחר טיפול הכחדה בכל החולים, אך לא לפני ארבעה שבועות לאחר השלמת טיפול. כאשר אין צורך בבדיקה אנדוסקופיה, ניתן להשלים תבחין נשיפה או בדיקת אנטיגן בצואה.  יש לעצור טיפול ב-Bismuth ותרופות אנטיביוטיות למשך לפחות 28 ימים ו-PPI לפחות 7-14 ימים לפי תבחין נשיפה. מעדויות עולה כי אין לבצע בדיקת אנטיגן בצואה פחות מארבעה שבועות לאחר טיפול.

 

חולים תחת NSAID

 

טיפול להכחדת הליקובקטר פילורי לפני התחלת NSAID הפחית משמעותית היארעות כיבים וסיבוכים על-רקע דימומים. עם זאת, אין נתונים אודות התועלת של טיפול בהליקובקטר פילורי בחולים שכבר נוטלים NSAID.

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<