חדשות

טיפול באופיואידים מלווה בסיכון מוגבר לדלקת ריאות (JAMA Intern Med)

09/01/2019

 

מינונים גבוהים של אופיואידים, בפרט אופיואידים התורמים לדיכוי חיסוני, נקשרו עם סיכון מוגבר לדלקת ריאות הנרכשת בקהילה בקרב חולים עם ובלי עדות לזיהום בנגיף HIV, כך עולה מנתונים חדשים, שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין מרשם לטיפול באופויאידים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה, על-פי תכונות האופיואידים. הם התבססו על נתונים אודות חולים ממחקר VACS (Veterans Aging Cohort Study), בתקופה שבין ינואר 2000 ועד סוף דצמבר, 2012. מחקר זה כלל חולים עם ובלי עדות לזיהום בנגיף HIV, אשר טופלו במרכזים רפואיים של ה-VA (Veterans Health Administration) ברחבי ארצות הברית.

 

החוקרים התאימו לכל אחד מבין 4,246 חולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה, אשר נדרשו לאשפוז, 5 ביקורות ללא דלקת ריאות (21,146 משתתפים), אשר תאמו בגיל, מין, גזע/מוצא, משך מעקב ונשאות HIV.  הם בחנו את הקשר בין חשיפה לאופיואידים במהלך 12 החודשים טרם תאריך האינדקס ובין דלקת ריאות שנרכשה בקהילה ודרשה אשפוז.

 

מבין 25,392 המשתתפים במחקר (גיל ממוצע של 55 שנים), זוהה קשר בין טיפול פעיל במינון בינוני של תרופות ממשפחת אופיואידים ללא דיכוי חיסוני, או בעלות השפעה לא-ידועה על מערכת החיסון (יחס סיכויים מתוקן של 1.35) ותכשירים בעלי דיכוי חיסוני (יחס סיכויים מתוקן של 2.07) וכן עם מינונים גבוהים של אופיואידים בעלי השפעה לא-ידועה על מערכת החיסון או ללא דיכוי חיסוני (יחס סיכויים מתוקן של 2.07) או כאלו בעלות השפעות מדכאות חיסון (יחס סיכויים מתוקן של 3.18) עם סיכון מוגבר לדלקת ריאות הנרכשת בקהילה, בהשוואה לאלו שלא קיבלו מרשם לאופיואידים או אלו שטופלו באופיואידים ללא השפעה מדכאת חיסון (יחס סיכויים מתוקן של 1.24) ותכשירים המדכאים את פעילות מערכת החיסון (יחס סיכויים מתוקן של 1.42), בפרט בנוכחות נטילת אופיואידים מדכאי חיסון בהווה.

 

מניתוח הנתונים עלה כי הסיכון לדלקת ריאות הנרכשת בקהילה היה גדול יותר, באופן עקבי, בקרב נשאי HIV, אשר נטלו אופיואידים בהווה, בפרט כאשר מדובר היה בתכשירים בעלי השפעה מדכאת חיסון (למשל, יחס סיכויים מתוקן עם אופיואידים מדכאי חיסון במינון ממוצע של 1.76, בהשוואה ל-2.33).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן אופיואידים, בפרט במינונים גבוהים ותכשירים המדכאים את פעילות מערכת החיסון, מלווה בסיכון מוגבר לדלקת ריאות הנרכשת בקהילה, באלו עם ובלי עדות לזיהום בנגיף HIV.

 

JAMA Intern Med 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<