חדשות

האם שחקני כדורגל מקצועני בסיכון מוגבר ל-ALS? (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN)

09/03/2019

 

בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, בקרב שחקני כדורגל מקצועני סיכון גבוה כפליים ל-ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) והם מפתחים את המחלה כעשרים שנים מוקדם יותר, כך עולה מנתונים ראשוניים, שהוצגו במהלך כנס ה-American Academy of Neurology.

 

לצורך המחקר, החוקרים זיהו שחקני כדורגל מקצועניים בין 1959-2000, תיעדו את תאריך הלידה, מקום הלידה והעמדה בקבוצה של כל אחד מבין 23,875 השחקנים שזיהו. זיהוי אבחנת ALS התבסס על מספר מקורות, כולל עיתונים, רשת האינטרנט ודו"חות מדעיים.

 

החוקרים חישבו את שיעורי ההיארעות (מספר המקרים לכל 100,000 שנות-אדם) במדגם שחקני הכדורגל והתבסס על מאגר איטלקי מוגדר היטב בכדי לקבוע את השיעור הצפוי באוכלוסיה הכללית. בנוסף, הם חישבו את שיעורי SIR (Standardized Incidence Ratio), ההיארעות הצפויה מול ההיארעות בפועל של ALS, בקבוצות גיל שונות.

 

מהנתונים עלה כי 33 שחקנים פיתחו ALS (3.2 מקרים ל-100,000 בשנה), כאשר מספר המקרים הצפוי באוכלוסיה הכללית עמד על 17.6 (1.7 מקרים ל-100,000 בשנה).

 

שיעורי SIR עמדו על 1.9 בקבוצת שחקני הכדורגל. עם זאת, שיעורי SIR עמדו על  4.7 באלו מתחת לגיל 45 שנים בעת האבחנה.  הגיל החציוני בעת אבחנת ALS עמד על 43.3 שנים, בהשוואה ל-62.5 שנים באוכלוסיה הכללית.

 

כאשר החוקרים בחנו את הנתונים לפי קבוצות גיל, הם מצאו סיכון גבוה כמעט פי חמש ל-ALS בקרב שחקני כדורגל לשעבר, כאשר התמקדו באלו שאובחנו עם ALS לפני גיל 45 שנים. המשמעות היא כי בקרב שחקני כדורגל לשעבר נטיה להתפתחות ALS בגיל צעיר יותר משמעותית, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

מהערכת העמדה של השחקן בקבוצת הכדורגל עלה כי שיעור גבוה יותר של קשרים פיתחו ALS, בהשוואה לחלוצים, מגנים, או שוערים. עמדת הקישור היא העמדה הנפוצה בקבוצת כדורגל, לכן ממצא זה אינו בהכרח בעל משמעות רבה.

 

כעת החוקרים מתכננים לבחון את הופעת דמנציה ומחלת פרקינסון בקרב שחקני כדורגל לשעבר.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<