חדשות

המלצות חדשות מטעם ה-USPSTF בנושא טיפול מונע לפני-חשיפה ל-HIV (מתוך JAMA)

13/06/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA במהלך חודש יוני פורסמו המלצות חדשות מטעם ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force) בנוגע לבדיקות סקר ל-HIV במבוגרים ובילדים, כמו גם בנשים הרות, אשר כעת כוללות המלצות למתן טיפול מונע לפני-חשיפה (Preexposure Prophylaxis, או PrEP) לאלו בסיכון גבוה לזיהום.

 

בעוד שההנחיות בנוגע לבדיקות סקר ל-HIV היו שונות במעט בהשוואה לעבר, ההנחיות בנושא PrEP הן חדשות. המשמעות של ההמלצה היא כי ביטוח פרטי יידרש כעת לכסות את העלות של התרופות.

 

ההנחיות החדשות מהוות כולן המלצות בדרגה A, כלומר צפויה תועלת בדרגת וודאות גבוהה.

 

בשנת 2013, ה-USPSTF המליצו על בדיקות סקר ל-HIV במתבגרים ומבוגרים בגילאי 15-65 שנים, בדיקות סקר של מתבגרים צעירים יותר ומבוגרים בגיל מבוגר יותר אשר מצויים בסיכון מוגבר ובדיקות סקר של כלל הנשים ההרות. ההמלצה העדכנית ממשיכה לתמוך בחוזקה בבדיקות סקר לזיהום במתבגרים ומבוגרים בגילאי 15-65 שנים, מתבגרים צעירים ומבוגרים בגיל מבוגר יותר בסיכון מוגבר וכל הנשים ההרות.

 

ה-CDC ואיגוד ה-ACOG ממליצים על בדיקה חוזרת ל-HIV בטרימסטר השלישי בנשים עם גורמי סיכון ובנשים החיות או מקבלות טיפול באזורי היארעות גבוהה של הזיהום עם עדות לתוצאה שלילית בבדיקה בשלב מוקדם יותר בהיריון; ה-CDC מוסיף כי ניתן לשקול השלמת בדיקה חוזרת בטרימסטר השלישי של כל הנשים עם תוצאה שלילית בשלב מוקדם של ההיריון.

 

בעוד שבדיקות סקר וטיפול עשויים להפחית את הסיכון להדבקה, באלו בסיכון גבוה לזיהום יש מקום להציע PrEP, כך לפי ההנחיות החדשות. כאשר הטיפול ניתן כל יום, מדובר בגישה יעילה למניעת HIV. עם זאת, שימוש ב-PrEP בתדירות נמוכה מהמומלץ עלול לפגוע ביעילות הטיפול.

 

המומחים מציינים כי ישנם מספר יתרונות ונזקים אפשריים על-רקע שימוש ב-PrEP, כולל בעיות כליות ובחילה, כאשר הנזקים עשויים לעלות את התועלת בחלק מהחולים. רופאים יכולים לזהות את החולים בסיכון גבוה ל-HIV דרך הצגת שאלות אודות התנהגות בסיכון גבוה (קיום יחסי מין עם אדם הנושא את הנגיף, שיתוף מזרקים). בנוסף לשימוש ב-PrEP למניעת HIV, חשוב להקפיד על שימוש בקונדום בזמן קיום יחסי מין ולהשתמש במחטים ומזרקים נקיים.

 

JAMA. Published online June 11, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני