חדשות

ההשפעות של משלב תוספי מגנזיום-אבץ-סידן-וויטמין D על סמני דלקת ותוצאות הריון בנשים עם סוכרת הריונית (BMC Pregnancy Childbirth)

20/08/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMC Pregnancy and Childbirth מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי נטילה לאורך שישה שבועות של תוספי מגנזיום-אבץ-סידן-וויטמין D (כפי שקיים למשל בתכשיר מגנוקס מאם) בנשים עם סוכרת הריונית עשויה להפחית סמני דלקת ועקה חמצונית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההשפעה החיובית של ויטמין D על סוכרת הריונית הודגמה בעבר, אך אין נתונים רבים אודות השפעות מתן משולב של ויטמין D עם תוספים אחרים על תוצאות הריון בנשים עם סוכרת הריונית. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את ההשפעות של משלב מגנזיום-אבץ-סידן-וויטמין D על מדדי דלקת ועקה חמצונית, כמו גם לבחון את תוצאות ההיריון בנשים עם סוכרת הריונית.

 

המחקר האקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו כלל 60 נשים עם סוכרת הריונית, אשר לא נטלו תרופות פומי לאיזון סוכרת. הנשים חולקו באקראי לנטילת תוספי מגנזיום-אבץ-סידן-וויטמין D (30 נשים) או פלסבו (30 נשים) למשך שישה שבועות. דגימות דם בצום נאספו בתחילת המחקר ולאחר שישה שבועות התערבות במטרה לקבוע את רמות הסמנים הרלבנטיים בדם.

 

מהנתונים עולה כי מתן משולב של תוספי מגנזיום-אבץ-סידן-וויטמין D הוביל לירידה משמעותית ברמות hs-CRP (high-sensitivity C-Reactive Protein) (1.2- לעומת 0.8+ מ"ג/ליטר, p=0.01) ורמות Malonidialdeheyde (0.3- לעומת 0.3+ מיקרומול/ליטר, p=0.003), כמו גם לעליה משמעותית ברמות סך נוגדי-חמצון (38.2+ לעומת 16.3- מילימול/ליטר, p=0.01), בהשוואה לפלסבו. החוקרים זיהו מגמת ירידה במשקל היילודים (3089.8 לעומת 3346.3 גרם, p=0.05) ובשיעורי מאקרוזומיה (3.3% לעומת 16.7%, p=0.08) בקבוצת הטיפול בתוספי מגנזיום-אבץ-סידן-וויטמין D.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי מתן תוספי מגנזיום-אבץ-סידן-וויטמין D למשך שישה שבועות לנשים עם סכרת הריונית עשוי להביא לירידה בסמני דלקת ועקה חמצונית.

 

BMC Pregnancy Childbirth. 2019 Mar 29;19(1):107

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<