הודעות אירגונים

המלצות האגודה לסרטן לציבור הנשים בישראל לרגל יום ויום האישה הקרבים

29/01/2006

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מעניקה המלצות בריאות לציבור הנשים בישראל לקראת יום האם החל ב – ל' בשבט (28 בפברואר 2006) ויום האישה הבינלאומי החל ב – 8 במרץ 2006. המלצות אלו מפחיתות את הסיכון לחלות בסרטן ומסייעות לשמירה על אורח חיים בריא:

 

§         אם את מעשנת - הפסיקי לעשן. עישון, יופי ובריאות לא הולכים ביחד!. מחקרים רבים הוכיחו כי עישון פוגע בעור הפנים ומאיץ את הזדקנות העור. עשי זאת בעזרת סדנת גמילה מעישון והיעזרי בתחליפי ניקוטין או טיפול תרופתי במידת הצורך. אם אינך מצליחה להימנע מעישון, אל תעשני בקרבת בני משפחתך שאינם מעשנים, בייחוד לא בנוכחות ילדיך, הנחשפים לעישון פסיבי ומסתכנים במחלות נשימה.

 

§         הקפידי על ביצוע פעילות גופנית סדירה מספר פעמים בשבוע, במשך חצי שעה לפחות. בחרי פעילות גופנית שתתאים לך ושתוכלי להתמיד בה, כגון הליכה נמרצת עם חברה, רכיבה על אופניים וכדומה.

 

§         הימנעי מהשמנת יתר. שמרי על תזונה מאוזנת וגווני את תפריטך היומי. שלבי בו לפחות 6 מנות של ירקות ופירות טריים שונים, בעיקר ממשפחת המצליבים כגון כרוב, כרובית, ברוקולי וירקות צהובים, כתומים או ירוקים כהים. הגבירי את צריכת המזון העתיר בסיבים ומזון המכיל              ויטמין A ו - C. הפחיתי בצריכת מזון המכיל שומן מן החי, מזון מעושן, מלוח ומשומר. העדיפי שימוש בשמן זית, קנולה, או טחינה על פני שמנים אחרים.

 

§         הימנעי משתיית אלכוהול, אשר הוכח כי הוא מגביר את הסיכון לסרטן. במידה והנך צורכת אלכוהול, הגבילי את צריכתו לאירועים מיוחדים ובמידה שלא תעלה על כוסית אחת ליום.

 

§         הימנעי מחשיפה לשמש ככל האפשר. הגני על עצמך מפניה במשך כל ימות השנה. בעת חשיפה לשמש מומלץ ללבוש חולצה בעלת שרוולים, לחבוש כובע, לשהות בצל ככל האפשר, להרכיב משקפי שמש ולהשתמש במסנן קרינה המסייע בהגנה מקרינת UVA ו-UVB על אזורי גופך שנותרו חשופים לשמש. השתדלי להימנע לחלוטין מחשיפה לשמש בין השעות 10:00- 16:00.

 

§         אם ילדת לאחרונה העדיפי להניק את תינוקך במקום להאכילו מבקבוק. מחקרים רבים הוכיחו כי הנקה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד בקרב נשים ומגינה על תינוקך מפני מחלות שונות.  

 

§         אם עברת את גיל 50 מומלץ שתבצעי אחת לשנה בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה. השנה החלה בישראל לפעול התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, במסגרתה מבוצע זימון אישי למבוטחים בגיל המתאים, באמצעות קופות החולים. במידה וטרם קיבלת זימון פני לרופא המשפחה שלך. כך תקטיני את הסיכון לסרטן המעי הגס. לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון, כלומר שלהן קרוב משפחה שחלה בסרטן המעי הגס, מומלץ לבצע קולונוסקופיה לאבחון מוקדם. על הגיל והתדירות המתאימים לביצוע הבדיקה יש להיוועץ ברופא מומחה.

 

§         אחת לשלוש שנים מומלץ לנשים מגיל 20 ומעלה לבצע בדיקת משטח צוואר הרחם (PAP SMEAR).

 

§         על כל אישה, בכל גיל, להכיר את שדיה על מנת לאתר שינוי שחל בהם ולפנות לרופא בהקדם בכדי לברר את טיבו. מומלץ לבצע בדיקת שד על ידי רופא המנוסה בבדיקת שד ידנית, כחלק מהבדיקה הגופנית הכללית, לפחות אחת לשנה. אם עברת את גיל 50 מומלץ כי תבצעי בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים, באחד מהמכונים שאושרו על ידי משרד הבריאות, במסגרת התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד שיזמה האגודה למלחמה בסרטן המופעלת בעזרת זימון אישי על ידי קופות החולים. נשים להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בסרטן השד, ונמצאות בסיכון גבוה, מומלץ כי תבצענה בדיקת ממוגרפיה פעם בשנה, החל מגיל 40 או בהתאם להמלצת הרופא. בדיקת הממוגרפיה הוכחה מדעית כמפחיתה את התמותה מסרטן השד בכ - 30% ובכוחה להציל את חייך!. לנשים הנמצאות במעקב רפואי בשל אבחונן כנשאיות גנטיות של BRCA2, BRCA1 מומלץ לבצע בדיקת MRI של השד, או בדיקת ממוגרפיה בגיל צעיר יותר ובתדירות גבוהה יותר, על פי שיקול דעתו של הרופא.

 

כל הבדיקות שהוזכרו נמצאות בסל הבריאות וניתנות ללא תשלום בקופות החולים. למידע נוסף, למענה על שאלות ולקבלת עלון מידע ללא תשלום ניתן לפנות ל"טלמידע" שירות המידע הטלפוני של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה בשיחת חינם, טל' 1800-599-995.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<