חדשות

משרד הבריאות שוקל איסור שיווק מוחלט של סיגריות אלקטרוניות

24/09/2019

הודעת משרד הבריאות

 

במשרד הבריאות בוחנים אמצעים לאיסור שיווק מוחלט של סיגריות אלקטרוניות בישראל ובאופן מיידי של סיגריות אלקטרוניות בטעמים.

 

בישיבה שכינס לאחרונה מנכל המשרד משה בר סימן טוב והדרג המקצועי במשרד בעקבות הדיווחים האחרונים אודות תחלואה ותמותה כתוצאה משימוש בסיג"א והעליה הדרמטית בשימוש בסיגריות אלקטרוניות בארה״ב בקרב בני נוער, וההשלכות האפשריות לגבי בני הנוער בישראל, המנכ"ל הורה לבחון כלים משמעותיים יותר לאיסור שיווק מוחלט של סיג"א בישראל או הגבלות אחרות, ובראשן איסור שיווק בטעמים.

 

בתיקון לחוק אשר אושר בחודש דצמבר האחרון, נקבעו מגבלות ואיסורים על שיווק סיגריות אלקטרוניות ובכלל זה איסור מקיף על פרסום סיגריות אלקטרוניות, איסור מכירה לקטינים ועוד.

 

כמו כן איסורים הנוגעים לחובת אריזות אחידות, אזהרות לסיגריות אלקטרוניות ואיסור הצגת סיגריות אלקטרוניות למכירה. הוראות אלו ייכנסו לתוקף בינואר 2020.

 

בנוסף, נקבעו לחוק תנאים לייצור ולשיווק של סיגריה אלקטרונית, מחסנית וחומר מילוי, הכוללים איסור על שיווק סיגריה אלקטרונית, מחסנית או חומר מילוי בריכוז ניקוטין העולה על 20 מיליגרם למיליליטר.

כעת ולאור הדיווחים האחרונים, משרד הבריאות בוחן החמרת המגבלות והאיסורים, לרבות באמצעות הטלת צו זמני לאיסור השיווק עד להשלמת הליכי החקיקה.

 

המנכל הורה לא להמתין לחקיקה ראשית דרך הכנסת ועבודת הוועדות הפרלמנטריות, ולנסות לאפשר איסור מחמיר כגון איסור מוחלט לשיווק, עד שהדבר יתאפשר בחקיקה ראשית- דרך הכנסת, שתתכנס.

 

משה בר סימן טוב מנכל משרד הבריאות:

 

״אני קורא לציבור לא לחכות לצווים וחקיקה ופשוט להמנע מצריכה של חומרים מזיקים לבריאות כמו סיגריות לסוגיהן השונים ולא ללכת שולל אחר הבטחות לא מבוססות על נזקים מופחתים של סיגריות אלקטרוניות.

 

לצערי אנו עדים לסיכון של ממש לבריאות הציבור מהשימוש ההולך וגובר ברמה העולמית במוצרים כגון אלה. גל התחלואה האחרון בארצות הברית צריך לשמש תמרוק אזהרה לכל רשויות הבריאות בעולם לנהוג כלפי אמצעים אלה בחומרה המירבית

 

בתגובה לכך פירסמה האגודה למלחמה בסרטן את ההודעה הבאה:

אנו מברכים על היוזמה הנחרצת של מנכ”ל משרד הבריאות לקרוא לציבור להימנע מאיוד ושימוש בסיגריות אלקטרוניות. חשוב להדגיש כי למרות ההבטחות הלא מבוססות על נזקים מופחתים של סיגריות אלקטרוניות, ישנה סכנה אמיתית לבריאות הציבור, מה גם שהנזקים ארוכי הטווח עדיין לא התגלו .הפצת מוצרים בטעמים הוא צעד שננקט על ידי חברות הטבק על מנת לרתום צעירים לעולם העישון. ידוע כבר, כי צעירים רבים שמשתמשים במוצרי איוד, לא עישנו מעולם והתמכרותם לניקוטין מובילה אותם לעישון סיגריות. בישראל נצפית עלייה תלולה בשימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער. זהו צעד חשוב במאבק למיגור העישון בישראל.

 

בכתבה בדהמרקר מצוטט יו"ר האיגוד לרפואת ריאות, פרופ' יוחאי אדיר המתייחס לנושא:

"האיגוד קורא לצאת באזהרה לציבור בישראל, ולקרוא לו להימנע לחלוטין משימוש במכשירי אידוי וסיגריות אלקטרוניות לסוגיהן, עד שתסתיים הבדיקה המעמיקה שמתקיימת בימים אלו בארה"ב. בשבועות האחרונים אנו נחשפים לעדויות רבות על הסכנה הבריאותית שבשימוש במכשירי אידוי וסיגריות אלקטרוניות. השימוש בהם מוביל למחלת ריאות קשה המידרדרת במהירות ומתקדמת לאי ספיקה נשימתית, צורך בהנשמה מלאכותית, אשפוז ביחידות לטיפול נמרץ ולמוות". אדיר מזכיר כי מרבית הקורבנות הם צעירים שגילם הממוצע 19, ומזהיר כי "קרוב לוודאי שזו רק תחילתה של המגיפה. מנגנון היווצרות המחלה והגורם הספציפי שבחומרי האידוי שמוביל להתפתחות הנזק לריאות אינם ידועים. ההערכות הן כי אידוי השמנים, חומרי הטעם, ויטמין E או THC מרכיב מקנאביס), הם הגורמים לנזק - אך לא נמצא גורם אחד משותף לכל המקרים למעט עצם האידוי עצמו. טרם דווח בארץ על מקרה של פגיעה ריאתית מאידוי - אך עדיף להקדים תרופה למכה. תכשירים אלו משווקים כמוצר בטוח לשימוש, וההנחה השגויה שאידוי, בניגוד לעישון, אינו מזיק כלל לבריאות - מובילה לחדירת האידוי על סוגיו השונים לקהלים צעירים שטרם נחשפו לעישון, ולהופכם למכורים כבר מגיל צעיר".

 

בכתבה בדהמרקר מוצגת גם תגובת פורום היבואנים והיצרנים של מוצרי איוד : "בישראל מתים מדי יום 24 אנשים כתוצאה מעישון סיגריות בוערות. ארגוני בריאות בעולם מעודדים מעשנים בגירים לעבור לאיוד סיגריה אלקטרונית - ללא טבק וללא בעירה - כחלופה פחות מזיקה עבורם. הקריאה התמוהה להפסקת השיווק של סיגריות אלקטרוניות בעוד הסיגריות הבוערות ממשיכות להימכר, תנציח את העישון בקרב מיליון המעשנים הבגירים בישראל".

לכתבה בדהמרקר

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<