חדשות

האם מקלחת קרח לאחר אימון עשויה לשפר את הכושר הגופני? (Journal of Physiology)

11/12/2019

 

ממחקר חדש עולה כי מקלחות קרח לאחר אימון גופני עשויות למעשה לפגוע בבניית שרירים ואינן מסייעות בשיפור הכושר הגופני, כך מדווחים חוקרים מהולנד במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Physiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ספורטאים לעיתים קרובות מניחים כי קירור מהווה גישה טובה להחלמת שרירים לאחר אימון גופני, מאחר והם חשים טוב יותר לאחר קירור בעקבות אימון גופני, כולל הפחתת תחושת הצריבה בשרירים ומאמינים כי יכולים להתאושש מהר יותר וכך יוכללו לשוב ולהתאמן מוקדם יותר.

 

החוקרים גייסו למחקר 12 גברים צעירים ובריאים, בגיל ממוצע של 21 שנים, אשר השלימו סדרת ניסויים. לאחר שהגברים השלימו הרמת משקולות של פלג גוף תחתון הם התבקשו להציב רגל אחת בתוך מי קרח ואת הרגל השניה במים בטמפרטורת החדר. לאחר מכן, הגברים שתו משקה חלבון.

 

בדגימות ביופסיה, החוקרים מצאו ייצור חלבונים מופחת ברגל שנחשפה למי קרח, בהשוואה לקרח ששהתה במים בטמפרטורת החדר. הם מסבירים כי ירידה בייצור חלבונים ככל הנראה מתורגמת לירידה בבניית השריר בטווח הארוך.

 

ממצאי המחקר מעידים כי אלא במקרה של פציעה, דוגמת מתיחת שריר או דלקת גידים, מקלחת קרח אינה הדרך הטובה ביותר לאושש את השרירים ואף עשויה לפגוע בבניית השרירים.

 

Journal of Physiology, online December 1, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<