חדשות

מספר מחלות כרוניות מלוות בסיכון מוגבר לתאונות דרכים של נהגים מבוגרים (Injury Prevention)

13/02/2020

 

חלק מהנהגים המבוגרים עם בעיות רפואיות כרוניות עשויים לצמצם את היקף הנהיגה שלהם אך עדיין מצויים בסיכון מוגבר לתאונות דרכים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Injury Prevention.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 12,460 נהגים במטרה לזהות את אלו שהיו מעורבים בתאונות דרכים. הם בחנו את הבעיות הרפואיות ואם אלו שהיו מעורבים בתאונות דרכים צמצמו את היקף הנהיגה או הפסיקו לנהוג כליל מסיבות רפואיות. גילאי הנהגים נעו בין העשור השישי והעשור השמיני בתחילת המחקר והחוקרים עקבו אחר המשתתפים בין 2007 עד 2014.

 

במהלך תקופת המעקב, שיעור הנהגים שדיווחו על לפחות תאונת דרכים אחת בשנה האחרונה עלה מ-2.8% ל-3.2%.

 

הבעיות הרפואיות הנפוצות כללו כאבי גב וצוואר (כשליש מהמשתתפים), הפרעות מפרקים ושרירים (31%), לחץ דם גבוה (20%), הפרעות שמיעה (19%) וקשיי שינה (11%). מספר מצבים רפואיים הפכו נפוצים יותר לאורך תקופת המחקר, כולל מחלת פרקינסון, קטרקט, סוכרת, גלאוקומה, גאוט, אירוע מוחי, לחץ דם גבוה והפרעות שמיעה.

 

בחולים עם ליקוי שמיעה נרשמה עליה של 19% בסיכון למעורבות בתאונת דרכים, בהשוואה לאלו ללא בעיה זו. הסיכון המוגבר לתאונות דרכים על-רקע הפרעות מפרקים ושרירים עמד על 17%, בעוד שהסיכון המוגבר על-רקע דיכאון, חרדה או דחק עמד על 23%.

 

המחקר לא נועד לקבוע אם או כיצד בעיות רפואיות משפיעות ישירות על יכולת הנהיגה או הסיכון לתאונות דרכים. החוקרים גם לא הפחיתו את המרחקים שהנהגים נהגו את כמות הזמן שבילו מאחורי ההגה בשל מצבים רפואיים או מסיבות אחרות.

 

המסר העולה מהמחקר הוא כי מספר בעיות רפואיות כרוניות עשויות להשפיע על הסיכון לתאונות דרכים בקרב נהגים מבוגרים, כולל ליקויי שמיעה, הפרעות מפרקים ודיכאון, חרדה או דחק.

 

Injury Prevention, online January 15, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<