חדשות

מחלוקת אודות השימוש במסכות הגנה בהכנה עצמית (מתוך אתר מדסקייפ)

21/03/2020

 

בשיא התפרצות מגיפת COVID-19, בתי חולים ומרפאות רבות סובלות מחסר מסכות להגנה מפני הדבקה בנגיף. עובדי מערכת הבריאות פונים לרשת האינטרנט ומתחננים לעוד ציוד מגן ועובדים בפחד מאחר ויודעים כי בכל רגע מלאי המסכות עלול להסתיים והם יהיו בסיכון מוגבר למחלה. לכן, במקום להמתין עד להגעת מסכות, חלק מהאנשים מכינים מסכות באופן עצמאי.

 

חלק מאנשי הצוות באלבני, בשיתוף עם מתנדבים, החלו לעבוד על יצירת מסכות פנים העשויות לספק הגנה מפני COVID-19. באמצעות תבנית פשוטה, הם חתכו בד כירורגי ירוק לצורת חצי ירך, אותו תפרו לפני הצמדת רצועות פלסטיק. אחרים מאינדיאנה פרסמו הוראות כיצד ליצור מסכות באתר האינטרנט וביקשו מהציבור לקחת חלק ולתפור אותן.

 

במקומות אחרים, עובדי מערכת הבריאות פנו לחיתולים, פדים ומוצרים אחרים ליצירת מסכות. ערוצים ברשת החברתית מלאים בעצות ותבניות תפירה. מדובר בגישה חדשנית אך אין עדויות התומכות בהגנה של מסכות להכנה ביתית.

 

עם זאת, גישה זו של עשה-זאת-בעצמך עוררה מחלוקת לאור יצירת תחושת בטחון שגויה, כך שאלו המשתמשים במסכות אלו עשויים להיות בסיכון.

 

מומחים לסיעוד טוענים כי אין עניין במציאת פתרונות בסגנון מקגיוור מאחר ויש להימנע מהצבת הצוותים הרפואיים בסיכון להדבקה בנגיף. ישנן אפשרויות אשר נבחנו בעבר ועם ניסיון מתועד, גם אם לא במערכת הבריאות.

 

ישנם שני סוגי מסכות המשמשות צוותים רפואיים. מסכנות N95 מסננות 95% מהחלקיקים הנישאים באוויר, כולל חיידקים ונגיפים. מסיכות כירורגיות נועדו למנוע מעבר רוק וריר מחולים או מציוד. שתי המסכות מפחיתות את שיעורי ההדבקה בקרב צוותים רפואיים, אם כי עדיין אין נתונים להשוואה בין שתי סוגי המסכות. חשוב לקחת בחשבון כי COVID-19 אינו דומה לשפעת וייתכן ויידרשו אמצעי מיגון הדוקים יותר. הנגיף עשוי לשרוד באוויר למשך מספר שעו, כך שמסכות N95 עשויות להיות הטובות ביותר לרופאים המטפלים בחולים שנדבקו בנגיף. הבעיה היא שבמקומות רבים אין מספיק מסכות להגנה על הצוות הרפואי.

 

רופאים וספקים ברחבי העולם שיתפו בגישות דרך האינטרנט כיצד להכין את המסכות באופן עצמאי. הטכניקות שונות, כמו גם החומרים והתוכניות כיצד להשתמש בציוד הזמין בבית. יש עדויות מסוימות לפיהן מסכות שהוכנו באופן עצמאי עשויות לסייע במידה מסוימת, לפחות בחלק מהמחלות, אך עדויות אחרות העידו כי מסכות מסחריות סיפקו תוצאות טובות פי שלוש במבחן סינון, בהשוואה למסכה שהוכנה עצמאית. מסכות כירורגיות היו יעילות כפליים כנגד העברה טיפתית במבחן שיעול.

 

המומחים קובעים כי מסכות להכנה עצמית ישמשו רק כמוצא אחרון, במידה ומסכות מסחריות לא יהיו זמינות עוד, מתוך מחשבה כי עדיפה הגנה כלשהי מהעדר כל הגנה. על הממשלה להגביר את המאמצים ולנקוט בצעדים שונים במטרה להגביר את הייצור של מסכנות אלו באופן מיידי, במטרה למנוע מצב בו הרופאים צריכים לקבל החלטות קשות בנוגע לציוד המיגון.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני