חדשות

כיצד יש לחטא את מסיכות N95 לשימוש חוזר? (מתוך אתר Medscape)

18/04/2020

 

ממחקר חדש מטעם ה-NIH (National Institute of Health) עולה כי שימוש ב-VHP (Vaporized Hydrogen Peroxide) או אור אולטרה-סגול מהווים אמצעים טובים לחיטוי מסכות N95 מנגיפי SARS-CoV-2 מהמסכות, תוך שמירה על שלמות המסכה כך שניתן להשתמש בה עד שלוש פעמים. החוקרים מצאו כי חום יבש (70 מעלות צלזיוס) הביא להסרת הנגיפים מהמסכות, אך היה יעיל רק לשני שימושים נוספים במסכה.

 

במסגרת המחקר ערכו החוקרים השוואה בין ארבע שיטות שונות לדה-קונטמינציה של המסכנות, אשר היו מיועדות במקור לשימוש חד-פעמי: קרינה אולטרה-סגולה, חום יבש של 70 מעלות צלזיוס, תרסיס אתנול 70% ו-VHP.

 

עם כל שיטה, החוקרים השוו את שיעורי אינאקטיבציה של נגיפי SARS-CoV-2 על בד מסנן N95 בהשוואה לפלדת אל-חלד.

 

כל ארבע השיטות הובילו להסרת נגיפי SARS-CoV-2 כך שלא ניתן היה לזהותם במבחן דגימת בד, אם כי הזמן שנדרש עד לחיטוי השתנה בין השיטות השונות. השיטה המהירה ביותר לחיטוי המסכות הייתה באמצעות VHP, אשר דרשה 10 דקות. חום יבש וקרינה אולטרה-סגולה דרשו כ-60 דקות לחיטוי ומשך הזמן שנדרש לאתנול היה בטווח הביניים.

 

להערכת התוצאות כאשר נעשה שימוש במסכות מספר פעמים החוקרים חשפו מסכות חדשות ונקיות לאותה שיטת חיטוי ובחנו את התוצאות באמצעות מבחן כמותי. מתנדבים ממעבדת הרי רוקי השתמשו במסכה במשך שעתיים בכדי לבחון את ההתאמה והיעילות של המסכה.

 

מהנתונים עלה כי מסכות לאחר חיטוי עם תרסיס אתנול לא סיפקו הגנה יעילה לאחר החיטוי והם לא ממליצים על חיטוי בשיטה זו.

 

מנגד, לאחר חיטוי באמצעות קרינה אולטרה-סגולה ו-VHP ניתן היה להשתמש במסכות עד שלוש פעמים. במקרים של חיטוי עם חום יבש ניתן היה להשתמש במכות פעמיים לפני שיעילותן נפגמה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ניתן לחטא מסכות N95 ולהשתמש בהן שוב מספר פעמים לנוכח המחסור הקיים באמצעי מיגון אלו, כאשר לאחר חיטוי באמצעות VHP או קרינה אולטרה-סגולה ניתן להשתמש במסכות עד שלוש פעמים ולאחר חיטוי עם תרסיס אתנול ניתן לעשות שימוש חוזר במסכות עד פעמיים.

 

עם זאת, החוקרים מדגישים כי יש להקפיד ולהבטיח כי המסכות מספקות את ההגנה הנדרשת לאחר כל הליך חיטוי באמצעות כלים כמותיים ולהבטיח כי התהליכים מבוצעים היטב.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<