חדשות

האם תתכן הדבקה ב-COVID-19 דרך העיניים? (מתוך אתר Medscape)

28/05/2020

 

אמנם ידוע היטב כי תתכן הדבקה ב-COVID-19 בעקבות חשיפה לשיעול או עיטוש של אדם חולה, כאשר ההדבקה הטיפתית מתרחשת דרך האף או הפה. עם זאת, באשר לשאלה אם תתכן הדבקה כאשר הנגיף מגיע לעיניים, סוגיה זו שנויה במחלוקת.

 

בעוד שחלק מהמומחים משוכנעים כי ישנה חשיבות רבה לשימוש במגן עיניים למניעת הדבקה בנגיף, אחרים אינם כה בטוחים וקוראים לאסוף נתונים נוספים בנושא.

 

המומחים המאמינים כי תתכן הדבקה דרך העיניים מסבירים כי בדיוק כפי שתתכן הדבקה בעקבות חשיפה לשיעול, עיטוש, או דיבור, כך גם תתכן הדבקה דרך העיניים בעקבות חשיפה ישירה. בנוסף, אנשים רבים משפשפים ונוגעים בעיניים שלהם לעיתים קרובות ולכן בהחלט מדובר באזור פגיע.

 

חוקרים מבית החולים ג'ון הופיקנס ביקשו לבחון אם תתכן הדבקה בנגיף SARS-CoV-2 דרך העיניים ובמחקר שלהם, המצוי כעת בשלב סיקור עמיתים, הם בחנו 10 עיניים מחולים לאחר המוות וחמש דגימות כירורגיות של לחמית מחולים שלא נדבקו בנגיף. הם ביקשו לבחון אם תאים על פני שטח העין ייצרו את הקולטן המרכזי לנגיף הקורונה, ACE2.

 

מהנתונים עלה כי קולטן ACE2 קיים בבירור על התאים בכל הדגימות וכי תאים אלו ייצרו גם TMPRSS2, אנזים המסייע לנגיף לחדור לתוך התא.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לתת מענה חד משמעי לשאלה זו, אך מאמינים כי בשלב זה כל העדויות מרמזות לסבירות גבוהה לפיה תתכן הדבקה בנגיף דרך העיניים.  במידה והדבר נכון, אזי הנגיף עשוי לעבור דרך צינוריות הדמעות המחברות את העיניים לחלל האף ובהמשך להגיע לתאים בדרכי האוויר.

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<