חדשות

אירועים מוחיים על-רקע COVID-19 נוטים להיות חמורים יותר (Stroke)

28/05/2020

 

בקרב חולים עם COVID-19 המפתחים אירוע מוחי, שיעור האירועים המוחיים על-רקע תסחיף ושיעור האירועים המוחיים מסיבה לא-ידועה גבוה יותר מהמקובל, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Stroke. מהנתונים ממחקר זה, לצד עדויות מארבעה מחקרים אחרים מרחבי העולם, עולה כי נרשמה ירידה במספר האשפוזים על-רקע אירוע מוחי וכן עליה בהיקף העיכוב בטיפול במהלך מגפת COVID-19, בהשוואה למצב באותה תקופה בשנה הקודמת.

 

החוקרים מארצות הברית השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שכלל חולים עם אירוע מוחי איסכמי, אשר אושפזו בין 15 במרץ ועד 19 באפריל לבתי חולים בניו-יורק. הם השוו את המאפיינים הקליניים של חולים עם אירוע מוחי ואבחנה של COVID-19 אל מול חולים עם אירוע מוחי וללא COVID-19 (ביקורות בהווה). בנוסף, הם ערכו השוואה בין חולים עם אירוע מוחי ואבחנה של COVID-19 אל מול ביקורות היסטוריות של חולים עם אירוע מוחי איסכמי שטופלו באותה מערכת בריאות באותה תקופה בשנה הקודמת (ביקורות היסטוריות).

 

במהלך תקופת המחקר בשנת 2020, מבין 3,556 חולים שאושפזו באבחנה של COVID-19, ב-32 חולים (0.9%) הייתה עדות הדמייתית לאירוע מוחי איסכמי. אירוע מוחי קריפטוגני היה נפוץ יותר בחולים עם COVID-19 (65.6%), בהשוואה לביקורות בהווה (30.4%, p=0.003) וביקורות היסטוריות (25%, p<0.001).

 

בהשוואה לביקורות בהווה, בחולים עם אבחנה של COVID-19 תועד מדד NIHSS גבוה יותר בעת הקבלה לאשפוז וערכי D-Dimer גבוהים יותר. בהשוואה לביקורות היסטוריות, חולים עם COVID-19 היו צעירים יותר, עם שכיחות גבוהה יותר של גברים, ערכי טרופונין ושקיעת דם גבוהים יותר ומדד NIHSS גבוה ביותר באשפוז.

 

בחולים עם COVID-19 ואירוע מוחי תועדו שיעורי תמותה גבוהים יותר, בהשוואה לביקורות היסטוריות עם אירוע מוחי וללא אבחנה של COVID-19 ובהשוואה לביקורות בהווה עם COVID-19 וללא אבחנה של אירוע מוחי.

 

החוקרים סיכמו כי ממצאי המחקר העידו על שיעור נמוך יותר של אבחנות אירוע מוחי בחולים מאושפזים עם COVID-19 וכי מרבית האירועים המוחיים הם על-רקע לא-ידוע, ייתכן כי קשורים למצב קרישיות-יתר נרכש, ומלווים בשיעורי תמותה מוגברים.

 

ממצאים דומים עלו ממחקר סיני שבחן את הנתונים במהלך פברואר 2020 לעומת הנתונים באותו חודש בשנת 2019. חוקרים מספרד דיווחו כי במהלך תקופת מגפת הקורונה נרשמה ירידה של כ-25% במספר האשפוזים בשל אירוע מוחי ובפעולות תרומבוקטומי. חוקרים מהונג קונג מצאו כי חולים עם אירוע מוחי פנו מאוחר יותר במהלך המגפה הנוכחית, בהשוואה לאותה תקופה בשנה הקודמת ובעקבות כך, היקף החולים המתאימים לטיפול תרומבוליזה היה קטן יותר. ממצאים דומים עלו ממחקר מצרפת, אשר הצביעו על ירידה משמעותית בהיקף פרוצדורות תרומבקטומי בשל אירוע מוחי ועליה בעיכוב עד לפרוצדורה במהלך מגפת COVID-19.

 

Stroke. Published online May 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<