חדשות

שימוש בקנאביס מלווה בעליה קטנה בסיכון לבחילות והקאות לאחר-ניתוח (BMC Anesthesiol)

25/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMC Anesthesiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שימוש בקנאביס מלווה בסיכון מוגבר לבחילות והקאות לאחר התערבות ניתוחית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לא ידוע אם שימוש כרוני בקנאביס משפיע על הסיכון לבחילות והקאות לאחר ניתוח. הם השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שנערך בשני מרכזים רפואיים. הם בחנו את הנתונים אודות 27,388 מבוגרים שטופלו ביחידת התאוששות לאחר הרדמה, כאשר 16,245 חולים נכללו במדגם להערכת התוקף החיצוני.

 

הגורם המנבא העיקרי היה דיווח המטופל על שימוש בקנאביס בכל צורה במהלך ההערכה טרם הרדמה. התוצא העיקרי היה תיעוד בחילות והקאות בכל חומרה לאחר ההתערבות הניתוחית ולפני השחרור מיחידת ההתאוששות, כולל שימוש בתרופות הצלה במהלך השהות ביחידת ההתאוששות לאחר הרדמה.

 

החוקרים מדווחים כי 10% מהמשתתפים במדגם דיווחו על שימוש בקנאביס. מניתוח סטטיסטי עלה כי הסיכון היחסי לבחילות והקאות לאחר-ניתוח בעקבות שימוש יומי בקנאביס עמד על 1.19 (רווח בר-סמך 95% של 1.00-1.45). העליה האבסולוטית השולית בסיכון לבחילות והקאות לאחר-ניתוח על-רקע שימוש יומי בקנאביס עמדה על 3.3%. החוקרים זיהו קשר פחות בולט בין שימוש לא-יומי בקנאביס (סיכון יחסי של 1.07, רווח בר-סמך 95% של 0.94-1.21).

 

מניתוח להערכת התוקף הפנימי עלה כי גודל והיקף ההשפעה של הקשר בין שימוש בקנאביס ובין בחילות והקאות לאחר-ניתוח היה דומה (יחס סיכויים של 1.15, רווח בר-סמך 90% של 0.98-1.33). לצורך הערכת התוקף החיצוני, החוקרים השתמשו בנתונים מבית חולים אחר במערכת שלהם ליצירת מודל עצמאי שהדגים קשרים דומים בין שימוש בקנאביס ובין בחילות והקאות לאחר-ניתוח.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי שימוש בקנאביס מלווה בסיכון מוגבר לבחילות והקאות לאחר התערבות ניתוחית.

 

BMC Anesthesiol. 2020;20

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<