חדשות

הערכות מצביעות על צפי לאלפי מקרי תמותה נוספים עקב מחלות ממאירות בשל עיכובים משנית ל-COVID-19 (מתוך Science)

29/06/2020

 

ממודל חדש שפותח ע"י ה-National Cancer Institute עולה כי עשרות אלפי מקרי תמותה נוספים עקב מחלה ממארת צפויים במהלך העשור הקרוב כתוצאה מאי-ביצוע בדיקות סקר, עיכוב באבחנה וצמצום הטיפול האונקולוגי בעקבות מגפת COVID-19.

 

מומחי ה-NCI מדווחים כי במהלך שלושת העשורים האחרונים נרשמה ירידה עקבית ומשמעותית בשיעורי התחלואה והתמותה עקב ממאירות, הודות לשיפור באמצעי מניעה, בדיקות סקר, אבחנה וטיפול. כעת, קיים חשש כי המגפה הנוכחית תסכן עשרות שנות התקדמות ותוביל לנסיגה משמעותית במגמות אלו.

 

במאמר מערכת שפורסם בכתב העת Science מסבירים המומחים כי מודל שהוכן ע"י ה-NCI חוזה עודף של 10,000 מקרי תמותה עקב סרטן שד וסרטן מעי גס ורקטום במהלך עשר השנים הבאות.

 

מספר מקרי התמותה העודף בכל שנה יגיע לשיא במהלך השנה או השנתיים הבאות, ככל הנראה מוקדם יותר עבור סרטן מעי גס ורקטום בהשוואה לסרטן שד, אך המומחים מאמינים כי עבור שתי הממאירויות, המגפה תשפיע על התמותה עקב ממאירות לאורך לפחות עשור.

 

אחת ההשפעות של המגפה הינה עיכוב באבחנת בדיקות סקר, כאשר נרשמה ירידה ניכרת בהיקף בדיקות סקר, עם שיעורים שנעו מתחת ל-90% בחלק מהמערכות. המומחים מסבירים כי מרבית הממאירויות מאובחנות כאשר החולים מפתחים תסמינים ופונים לרופא, אך בשל חשש מהדבקה בנגיף במרכזים רפואיים, חולים רבים נמנעים מביקורים אלו. בחלק מהמקרים, העיכוב באבחנה מוביל להתקדמות הממאירות ואבחנת הסרטן בשלב מתקדם יותר. בנוסף לעיכוב באבחנה, גם הטיפולים כנגד הממאירות מתעכבים או דורשים התאמות בחולים עם אבחנה חדשה של ממאירות, שכן במידה והממאירות אובחנה בשלב מתקדם ייתכן ומטרת הטיפול אינה עוד להביא לריפוי.

 

להערכת המומחים, המודל החדש מספק הערכה שמרנית מאחר ולקח בחשבון רק שני סוגים של מחלות ממאירות. הם בחרו בסרטן שד ובסרטן מעי גס ורקטום מאחר ואלו המחלות הממאירות הנפוצות, האחראיות לשישית מכלל הממאירויות, עם שיעורי בדיקות סקר יחסית גבוהים.

 

המודל לא לקח בחשבון ממאירויות אחרות, אך אין סיבה לחשוב כי הדברים יהיו שונים עם סוגים אחרים של ממאירויות.

 

Science. Published online June 19, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לעיין בתחקיר שלנו בנושא ההשלכות העקיפות של מגפת הקורונה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<