חדשות

מנהל המזון והתרופות אישר כי סיגריות המבוססות על חימום ולא על שריפה כרוכות בחשיפה מופחתת לכימיקאלים מזיקים (מתוך MedPage Today)

09/07/2020

 

סיגריות IQOS של חברת פיליפ-מוריס, המבוססות על חימום ולא שריפה, יכולות כעת לשאת מידע על התוויות המצורפות הרומז לסיכון בריאותי מופחת, אך לא טוען זאת ישירות. מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר תוויות לשלוש סיגריות מרלבורו מבוססות-חימום הכוללת קביעה כי אלו מפחיתות את החשיפה לכימיקאלים מזיקים. עם זאת, מהסוכנות נמסר עוד כי היא דוחה את הבקשה לקבוע כי סיגריות אלו מלוות בסיכון מופחת מאחר והעדויות אינן תומכות בכך.

 

המוצרים אושרו לראשונה באפריל 2019, אז לא הותרו טענות לבטיחות טובה יותר של סיגריות אלו. כמו כן, בשנה שעברה הסוכנות התירה ל-Swedish Match לשווק את חפיסות סנוס (טבק פה) כמוצרי טבק עם סיכון בריאותי שונה.

 

הסוכנות הדגישה כי היא אינה "מאשרת" את מוצרי הטבק ואינו רואה בהם תכשירים בטוחים לשימוש; הסוכנות רק אישרה את שיווק המוצרים הללו תחת חקיקה משנת 2009. התרת תלונות על "חשיפה שונה" למוצרי IQOS מעידה כי במנהל המזון והתרופות האמריקאי מסכימים כי תכשירים אלו צפויים להועיל לבריאות האוכלוסיה כולה, בהשוואה לסיגריות קונבנציונאליות.

 

בפרט, הסוכנות קבעה כי החברה הדגימה כי מאחר ומערכת חימום הטבק מובילה לחימום ולא לשריפת הטבק, היקף ייצור כימיקאלים מזיקים וכאלו העלולים להיות מזיקים הוא קטן משמעותית, בהשוואה לעשן סיגריות.

 

יתרה מזאת, מחקרים מעידים כי מעבר מוחלט מסיגריות רגילות לסיגריות IQOS המבוססות על חימום ולא שריפת טבק מפחית משמעותית את החשיפה של הגוף ל-15 כימיקאלים מזיקים וכאלו העלולים להיות מזיקים. מהערכת רעלנים עלה עוד כי בהשוואה לעשן סיגריות, האירוסולים בעקבות שימוש בסיגריות אלו מכילים רמות נמוכות משמעותית של קרצינוגנים אפשריים וכימיקאלים רעילים העלולים להזיק למערכת הנשימה והרבייה.

 

חברת פיליפ מוריס נדרשת להשלים מחקרים נוספים לאחר-שיווק במטרה לבחון את ההשפעות על תפיסת הצרכן, התנהגות והבריאות, כולל מחקרים בקרב צעירים.

 

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<