חדשות

האם כולסטזיס תוך כבדי בהיריון מעלה סיכון למחלות כבד ומרה? (מתוך Hepatology)

12/04/2006

ממחקר חדש, שפורסם במהדורת אפריל של Hepatology, עולה כי יש צורך במעקב אחר חולים עם כולסטזיס תוך כבדי בהיריון (intrahepatic cholestasis of pregnancy - ICP) היות ויש להם סיכון מוגבר למחלה הפטו-ביליארית.

 מחקרים קודמים הצביעו על הקשר בין ICP לבין אבני מרה והפטיטיס C, אך לא היו דיווחים, שתיארו קשר בין ICP ועליה בסיכון למחלות כבד או מרה.

 

החוקרים השתמשו ברישום של שחרורים של בית חולים בפינלנד על מנת לחקור קיום מחלות כבד ומרה ביותר מ-21,000 נשים עם ICP ובמספר דומה של נבדקות מהאוכלוסיה הכללית כקבוצת בקרה.

 

נמצא קשר ביו ICP לעליה בשכיחות של הפטיטיס C והפטיטיס לא ספציפי כגון הפטיטיס אוטואימוני, אך לא נמצא קשר עם התפתחות הפטיטיס A או הפטיטיס B.

 

נשים עם ICP עמדו בנוסף מול סיכון גבוה יותר לפתח צירוזיס לא אלכוהולי עם פיברוזיס בכבד, צירוזיס ביליארי ראשוני (primary biliary cirrhosis) והפרעות כבד אחרות. בניגוד לכך, תוצאות המחקר לא הראו קשר בין ICP להפרעות כבד ההולכות עם אלכוהול או מחלות של מטבוליזם בילירובין.

 

פנקראיטיטיס לא אלכוהולי, כולציסטיטיס, כולליטיאזיס והפרעות אחרות במערכת המרה קורים בשכיחות גדולה יותר בנשים עם ICP.

 

האטיולוגיה של ICP איננה ידועה עדיין והגורם שלה לקשר עם מחלות אחרות גם לא ידוע עדיין. ייתכן שיש מספר מחלות המעלות סיכון ל-ICP או שיש גורם נפוץ ל-ICP ולמספר מחלות כבד ומרה אחרות.

 

הממצאים מציעים, שישנם תת קבוצות של חולים, שבהן ICP הוא מצב שלא נפתר ספונטנית ואינו מגביל את עצמו, אלא אינדיקטור למחלות יותר רציניות. על מנת ליישב את האופי של הקשר יש לערוך מחקרים נוספים בעתיד.

Hepatology 2006;43:723-728

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<